Wymiar urlopu rodzicielskiego wynosi obecnie 32 tygodnie (wcześniej 26 tygodni) przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie lub 34 tygodnie w przypadku gdy urodziło się więcej dzieci (np. bliźnięta).
Praca w okresie urlopu rodzicielskiego a zasiłek macierzyński
Od 2 stycznia 2016 r. nie ma już dodatkowego urlopu macierzyńskiego udzielanego bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Zamiast urlopu dodatkowego obowiązuje dłuższy urlop rodzicielski. Dodatkowo obowiązuje zasada, zgodnie z którą łączenie pracy z urlopem wydłuża wymiar tego urlopu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Nowość - wydłużona część urlopu rodzicielskiego
Po zmianach nadal można łączyć opiekę nad dzieckiem w ramach urlopu rodzicielskiego, z wykonywaniem pracy u dotychczasowego pracodawcy, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego etatu. Jednak nowością jest to, że w przypadku takiego łączenia, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części. Wydłużenie to następuje nie dłużej niż do:
-
64 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
-
68 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka.
Proporcjonalne zmniejszanie zasiłku macierzyńskiego
Za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ustalonego przepisami Kodeksu pracy przysługuje zasiłek macierzyński. Wysokość tego zasiłku jest uzależniona od tego, jak pracownica chce realizować uprawnienia rodzicielskie. Jeśli po porodzie, nie później niż w ciągu 21 dni, złoży wniosek o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po macierzyńskim, w pełnym wymiarze, to za cały okres obu urlopów przysługuje zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru. Jeśli jednak nie złożyła takiego wniosku, to za okres urlopu macierzyńskiego oraz pierwszych 6 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek 100%, a za dalsze 26 tygodni urlopu rodzicielskiego – 60%.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego pomniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego, z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu. Przykładowo, jeżeli pracownica jest normalnie zatrudniona na pełny etat, a w czasie urlopu rodzicielskiego chce pracować na ćwierć wymiaru, to zasiłek macierzyński ulegnie zmniejszeniu o 1/4, co wynika z ułożonej proporcji 1/4 : 1. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego nie zmienia się. Pozostaje na poziomie ustalonym dla zasiłku za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego.
Jeśli w czasie wydłużonej części urlopu rodzicielskiego pracownik nadal będzie pracował na część etatu, to również zasiłek macierzyński ulegnie odpowiedniemu zmniejszeniu.
-
art. 29 ust. 7, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.),
-
art. 1 pkt 9 ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1268).
Zobacz także:
