Przypomnijmy, że podstawę wymiaru świadczeń chorobowych dla pracowników stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych (lub krótszy) poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Szczegółowe zasady ustalania podstawy regulują przepisy rozdziału 8 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa chorobowa).
Kolejne świadczenia chorobowe często ustala się od tej samej podstawy
Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków nie wystąpiła przerwa albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Zasadę tę stosuje się zarówno w sytuacji, gdy wypłacane są zasiłki tego samego rodzaju (np. zasiłki chorobowe), jak i świadczenia różnego rodzaju (np. wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy).
Przykład: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 2 do 12 stycznia 2013 r., otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie chorobowe, którego podstawę wymiaru stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za miesiące styczeń – grudzień 2012 roku. Następna choroba tej osoby przypadała na dni od 23 kwietnia do 11 maja 2013 r. Z uwagi na to, że między obiema niezdolnościami do pracy upłynęło więcej niż 90 dni, pracodawca na nowo ustalił podstawę świadczeń chorobowych przysługujących z tytułu drugiego zwolnienia. Postępowanie to jest nieprawidłowe i zostanie zakwestionowane przez ZUS. W art. 43 ustawy chorobowej jest bowiem wyraźnie mowa o przerwie wynoszącej 3 miesiące kalendarzowe, a nie 90 dni. W tym przypadku przerwa między wypłatą zasiłków wynosiła co prawda aż 100 dni, ale nie były to pełne 3 miesiące kalendarzowe. Dlatego pracodawca nie powinien ustalać na nowo podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Natomiast obowiązek taki zaistniałby, gdyby druga choroba pracownika zaczęła się w maju, ponieważ wspomniana przerwa wynosiłaby wówczas pełne 3 miesiące kalendarzowe (luty, marzec, kwiecień).
Podstawa prawna:
- art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
- art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
Bogdan Majkowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
Zobacz także:
