Najważniejsze wnioski, które zawiera prezentowana przez Urząd Zamówień Publicznych opinii dotyczą ograniczenia odpowiedzialności gwaranta, terminu związania ofertą w zestawieniu z terminem ważności wadium oraz ustanowienia dodatkowego termin na zgłoszenie roszczeń gwarantowi już po upływie terminu związania ofertą.
Gwarancja wadialna - opinia Urzędu Zamówień Publicznych
W związku z niejasnościami związanymi z gwarancją wadialną, w kontekście terminu związania ofertą, a także żądaniem zapłaty w terminie obowiązywania oferty - Urząd Zamówień Publicznych przygotował opinię. Uwzględniono w niej najnowsze orzecznictwo Sądu Zamówień Publicznych.
Zobacz także: Wadium w przetargu – zasady wnoszenia i zwrotu
Urząd Zamówień Publicznych stanął na stanowisku, że dokument gwarancji wadialnej nie może zawierać klauzul ograniczających odpowiedzialności gwaranta w sposób nieuzasadniony. Ma on gwarantować realne zabezpieczenie zapłaty sumy gwarancyjnej tytułem rekompensaty za nienależyte zachowanie wykonawcy biorącego udział w postępowaniu.
Przepisy dotyczące gwarancji wadialnej budzą wątpliwości uczestników postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Dokładniej chodzi o termin ważności gwarancji wadialnej, który jest równy terminowi związania ofertą.
Wadium ma zabezpieczyć prawidłowość wykonania obowiązku zawarcia umowy przez wykonawcę. Czas ważności wadium nie może być - zdaniem Urzędu Zamówień Publicznych - dłuższy niż termin związania wykonawcy złożoną w postępowaniu ofertą.
Zobacz także: Przedłużenie ważności wadium w orzecznictwie KIO
Powołując się na art. 97 ust. 5 oraz 98 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, stanął na stanowisku, że prawidłowe jest przyjęcie, że gwarancja wadialna przewidująca obowiązek zgłoszenia przez zamawiającego żądania zapłaty wyłącznie w terminie ważności wadium, który jest równoważny terminowi związania ofertą. W efekcie nie można uzasadnić odrzucenie oferty na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 14 ustawy.
Warto zaznaczyć, że art. 226 ust. 1 pkt 14 Pzp ma charakter sankcyjny. Reguluje on kwestie odrzucenia oferty w przypadku, gdy wykonawca nie wniósł wadium lub wniósł je w sposób nieprawidłowy, lub też nie utrzymywał wadium nieprzerwanie do upływu związania ofertą, bądź też złożył wniosek o jego zwrot. W związku z tym nie można interpretować go rozszerzająco i stosować w sytuacjach innych niż wprost wyrażone w ustawie.
Ważne: Prawo zamówień publicznych nie przewiduje możliwości ustanowienia dodatkowego terminy na zgłoszenie przez zamawiającego roszczeń gwarantowi po upływie terminu związania ofertą - wyrok Sądu Zamówień Publicznych z 22 kwietnia 2022 r. - sygn. XXIII Zs 13/22.
Zobacz także: Brak wymaganych danych w ofercie ją dyskwalifikuje
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych - portal gov.pl
