Polska miała dwa lata na wdrożenie do krajowego porządku prawnego dyrektyw unijnych tj.:
Szykują się duże zmiany w prawie zamówień publicznych
Wdrożenie dyrektyw unijnych z zakresu zamówień publicznych, uproszczenie procedur przetargowych oraz elektronizacja zamówień publicznych to najważniejsze zmiany, jakie wprowadza projekt ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi.
- 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych,
- 2014/25/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych,
- 2014/23/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji.
Termin mija 18 kwietnia 2016 roku.
Problem z wdrożeniem zmian
Ponieważ zakres zmian był tak duży ustawodawca zdecydował się na stworzenie nowej ustawy, a nie nowelizacji. Jednak ze względu m.in. na zakończoną kadencję rządu opracowującego projekty ciężko byłoby dotrzymać wskazanego terminu. Ponadto opracowany przez Urząd Zamówień Publicznych projekt ustawy Pzp spotkał się z negatywnymi opiniami środowiska i wzbudził kontrowersje wokół proponowanych nowych rozwiązań.
Założenia dyrektyw unijnych
A zatem na tę chwilę nie wiadomo, jaki dokładnie kształt będzie miała ustawa Pzp w nowym brzemieniu. Jesteśmy jednak pewni, jak wyglądają regulacje dyrektyw unijnych i na tym warto się skupić. A te zakładają m.in.:
- uelastycznienie procedur np. poprzez dopuszczenie do modyfikacji umów,
- usługi społeczne,
- wybór najkorzystniejszej oferty a koszty cyklu życia produktu,
- zmiany w kryteriach oceny oferty,
- zmiany dotyczące podmiotów trzecich w zamówieniu publicznym,
- nowe regulacje dotyczące konsorcjum.
Aby dowiedzieć się więcej na temat planowanych zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych zachęcam do skorzystania z bezpłatnego szkolenia on-line pt.: „Zmiany w prawie zamówień publicznych w 2016 r.” Odbędzie się ono 21 stycznia 2016 r. o godz. 11.00. Wystarczy zarejestrować się TUTAJ »
Anna Śmigulska-Wojciechowska, prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych
Zobacz także:
Tagi: zamówienia publiczne
