Zamówienia publiczne udzielane w trybie z wolnej ręki są traktowane jako niekonkurencyjne. Dlatego właśnie jego stosowanie jest możliwe jedynie w wyjątkowych przypadkach, określonych w ustawie. Tryb ten ze względu na mniejszy formalizm i szybsze procedury może być wykorzystywany w sytuacjach, które uzasadniają konieczność szybkiego wyboru wykonawcy.
Zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 5
Wyjątkowa sytuacja, która nie wynika z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której sam zamawiający nie mógł przewidzieć może być przesłanką udzielenia zamówienia z wolnej ręki, jeśli wykonanie zamówienia jest natychmiastowo wymagane, a jednocześnie nie można dochować terminów, które zostały określone w innych trybach zamówienia. Ta sytuacja została opisana w art. 214 ust. 1 pkt 5. Przyjrzyjmy się kiedy taki tryb może być zastosowany.
Zgodnie z art. 214 ust. 1 pkt 5 dla zastosowania trybu z wolnej ręki niezbędne jest spełnienie kilku warunków:
a) istnieje wyjątkowa sytuacja (wykraczająca poza normalne warunki życia gospodarczego i społecznego, która wymaga podjęcia natychmiastowych działań)
b) wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia (natychmiastowe wykonanie jest konieczne do ograniczenia negatywnych skutków zaistnienia wyjątkowej sytuacji, przez co rozumie się także usunięcie bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego)
Ważne: Nie wszystkie zamówienia, które należy udzielić w trybie pilnym wymagają natychmiastowego działania. Zamówienia w trybie pilnym mogą być zrealizowane w trybie negocjacji bez ogłoszenia - więc ustawodawca zarezerwował dla nich zupełnie inną formę realizacji.
Zobacz także:
c) nie ma możliwości zachowania terminów określonych dla innych trybów zamówienia
d) przyczyny powstania tej wyjątkowej sytuacji nie leżą po stronie zamawiającego (przyczyny zaistnienia tej wyjątkowej sytuacji nie mogą być zawinione przez zamawiającego czy od niego zależne - jego działania ani zaniechania nie mogą być źródłem tej sytuacji)
e) sam zamawiający nie miał możliwości przewidzieć tej sytuacji
Warunki te powinny być połączone związkiem przyczynowo-skutkowym oraz związkiem czasowym.
Zobacz także: Od 25 października br. ogłoszenia unijne będzie można wysłać tylko przez eNotice2 – przygotuj się na zmiany
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych - portal gov.pl
