Termin na implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 201/18/UE minął 2 sierpnia 2022 r. Projekt regulacji ma więc niebagatelne opóźnienie - a mowa o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest właśnie dostosowanie polskiego prawa do przepisów europejskich.
Work-life balance po polsku
Projekt ustawy, który wprowadza przepisy mające stanowić gwarancję przejrzystego i przewidywalnego zatrudnienia, wzmocnić pozycję kobiet na rynku pracy oraz ułatwić godzenie życia rodzinnego z zawodowym nadal jest w fazie projektu, choć Polska miała czas do sierpnia, aby wprowadzić przepisy poświęcone work-life balance. Jakie pomysły zmian przedstawia rząd?
Jakie zmiany przewidują nowe przepisy?
Elastyczność
Nowa regulacja ma zagwarantować większą elastyczność w zakresie organizacji pracy, także z wykorzystaniem pracy zdalnej. Pracownik będzie mógł skorzystać z ruchomego czasu pracy, indywidualnego rozkładu czasu pracy, weekendowego systemu czasu pracy, systemu skróconego tygodnia pracy i przerywanego czasu pracy.
Krokiem w stronę elastyczności jest także możliwość skorzystania ze zwolnień od pracy z powodu działania siły wyższej. W przypadkach pilnych i nieprzewidzianych pracownicy będą mogli skorzystać z 2 dni (odpowiednio z 16 godzin) w roku kalendarzowym. Jest to czas, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.
Zobacz także: Poznaj nasze szkolenia: Jak wdrożyć i stosować pracę hybrydową po zmianach w Kodeksie Pracy z 2023 r.?
Urlop opiekuńczy
Nowym urlopem jest 5 dni w roku na opiekę - jest to urlop bezpłatny. Pracowni będzie mógł go wykorzystać aby zapewnić opiekę lub wsparcie osobie z najbliższej rodziny (rodzicom, dzieciom, małżonkowi) a także partnerowi pozostającemu we wspólnym gospodarstwie domowym, jeśli z ważnych względów medycznych będzie wymagała wsparcia.
Zobacz także: Plany urlopów – możliwość czy obowiązek?
Urlop rodzicielski
Zmiany dotkną również przepisów poświęconych urlopowi rodzicielskiemu. Zarówno pracownik jak i pracownica mają nabywać prawo do urlopu niezależnie. Ojciec wychowujący dziecko będzie mógł skorzystać z urlopu niezależnie od tego, czy matka w trakcie porodu jest zatrudniona czyli ubezpieczona.
Zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego ma wynosić 70% - zarówno dla ojca jak i matki.
Ważne: Każdy z rodziców ma po 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, których nie może przenieść na drugiego z rodziców.
Zobacz także: Przywileje rodziców dzieci, które nie ukończyły 8 roku życia wejdą w życie w 2023 roku
Dodatkowe przerwy w pracy
W projektowanych zmianach przewiduje się dodatkowe przerwy w pracy, które są wliczone w czas pracy. Druga co najmniej 15-minutowa przerwa będzie przysługiwała pracownikowi, jeśli jego dobowy wymiar pracy jest dłuższy niż 9 godzin, natomiast trzecia przerwa o takiej samej długości jest zarezerwowana dla pracowników, których dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 16 godzin.
Zmiana umowy
Jeśli pracownik wykonuje pracę przez co najmniej 6 miesięcy, będzie mógł wystąpić do pracodawcy raz w roku o zmianę formy umowy, np o zmianę na umowę na czas nieokreślony. Pracodawca będzie zobowiązany dostarczyć pracownikowi pisemną odpowiedź z uzasadnieniem.
Nowe przepisy zakładają wprowadzenie zakazu zabraniania pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą. Pracownik zatrudniony także w innej firmie nie będzie mógł być z tego tytułu gorzej traktowany.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w wykazie decyzji rządu - portal gov.pl
