Kierowcę pracującego na podstawie umowy o pracę można zwolnić z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, jeśli pracodawca zawarł z nim porozumienie w tej sprawie. Oznacza to, że pracownik musi się zgodzić na niewykonywanie pracy.
Zgoda kierowcy na zwolnienie go z obowiązku pracy
Kierowca musi się zgodzić na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, nawet wówczas gdy pracodawca ma zamiar wypłacać mu wynagrodzenie za ten czas. Dobrze jest podpisać porozumienie w tej sprawie.
Pracodawca nie może według własnego uznania zwolnić pracownika z obowiązku pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wyjątkowo można tak zrobić, gdy zatrudniony został odwołany ze stanowiska.
Wielu specjalistów uważa, że gdy pracownik zwolniony z obowiązku pracy nie protestuje – np. nie przychodzi do pracy lub w inny sposób nie domaga się dopuszczenia do jej wykonywania – uznaje się, że zgodził się na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Warto jednak takie porozumienie zawrzeć na piśmie, wtedynie będzie wątpliwości, że obie strony zgodziły się na zwolnieniez obowiązku pracy.
Kierowca rozwiązał umowę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Firma chce zwolnić go w tym okresie ze świadczenia pracy. Ma on do wykorzystania tylko 2 dni urlopu wypoczynkowego. Czy musi wyrazić zgodę na nieświadczenie pracy?
Pracownik musi się zgodzić na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, nawet gdy pracodawca ma zamiar wypłacać mu wynagrodzenie za ten czas.
art. 22 § 1, art. 70, art. 71, art. 81 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: wynagrodzenie, wypowiedzenie umowy
