Pracodawca, poszukując pracowników powinien liczyć się z sytuacją, że do roli kandydata do pracy zgłosi się osoba legitymująca się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, potwierdzonym właściwym orzeczeniem. Do tej grupy zaliczają się osoby z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej.
Niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym jako kierowca
W powszechnym odbiorze osoba zatrudniona na stanowisku kierowcy powinna cechować się dobrym zdrowiem oraz pełną sprawnością niezbędną do wykonywania tego rodzaju pracy. Czy zatem osoba niepełnosprawna w stopniu nawet umiarkowanym nie może być zatrudniona w charakterze kierowcy?
Należy pamiętać, że fakt zaliczenia do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności danej osoby nie stanowi okoliczności wyłączającej możliwość jej zatrudnienia u pracodawcy, który nie zapewnia warunków pracy chronionej – w przypadku gdy stanowisko pracy zostanie przez pracodawcę przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej. O przystosowanym stanowisku pracy można mówić w przypadku gdy jest ono odpowiednio oprzyrządowane i dostosowane do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Warto przypomnieć, że nie ma już obowiązku uzyskania przez pracodawcę opinii inspektora pracy w zakresie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb niepełnosprawnego pracownika.
Osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przyjmowana do pracy, podobnie jak każdy inny pracownik, musi przejść profilaktyczne badania lekarskie. W przypadku osób niepełnosprawnych zgoda lekarza medycyny pracy na pracę na stanowisku pracy i w warunkach pracy określonych w skierowaniu na badania lekarskie jest niezmiernie istotna. Jeżeli wyniki badań profilaktycznych wykażą brak przeciwwskazań do pracy osoby niepełnosprawnej w roli kierowcy, wówczas pracodawca może podjąć decyzję o formalnym zatrudnieniu pracownika.
Zatrudniając osobę niepełnosprawną – w tym w stopniu umiarkowanym – należy pamiętać, że w stosunku do tej kategorii pracowników obowiązują szczególne przepisy dotyczące czasu pracy. Normy czasu pracy wynikające zarówno z kp, jak i ustawy o czasie pracy kierowców nie odnoszą się bezpośrednio do osób niepełnosprawnych. Należy w tej kwestii odwołać się do postanowień ustawy o rehabilitacji.
- Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721).
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
