Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku zajęła stanowisko w sprawie sposobu ewidencji kar naliczanych potrącanych z należności wykonawcy. W rozpatrywanej sprawie gmina podpisała umowę na wykonanie usługi utrzymania dróg i chodników. Z uwagi na nieterminowe wykonanie zadania jednostka naliczyła kary umowne, które potrąciła z faktury, wystawiając przy tym notę księgową.
Naliczone kary umowne należy wykazać w sprawozdaniu Rb-27S
Kwoty potrącane z faktury wykonawcy z tytułu nieterminowego wywiązania się z umowy stanowią dochód jednostki budżetowej. Podmioty publiczne powinny więc je ujmować w sprawozdaniu Rb-27S.
Jak wskazała izba (pismo nr RP 0441/129/4/33333/2014), zapisy na koncie 130 ujmowane są na podstawie dokumentów bankowych, w związku z czym musi zachodzić pełna zgodność zapisów księgowań z wyciągiem bankowym. W przypadku ewidencji operacji, które nie mają związku z zewnętrznym wpływem oraz wypływem środków pieniężnych, można stosować wewnętrzne dowody księgowe, np. „polecenie księgowania” (PK).
Dotyczy to np. przypadków:
-
naliczania i przeksięgowywania kosztów komorniczych potrącanych przy wpłacie na rachunek bankowy jednostki,
-
przeksięgowań wydatków między poszczególnymi paragrafami klasyfikacji budżetowej,
-
naliczania równowartości wynagrodzeń płatnika składek z tytułu terminowego odprowadzania podatku lub składek ZUS czy też
-
potrącania kar umownych z tytułu nieterminowego wykonania usługi lub roboty, będących jednocześnie podstawą do potrącenia z ogólnej kwoty zobowiązania (przelewy między subkontem dochodów a wydatków).
Przy założeniu, że wartość brutto usługi wynosiła 5.000 zł, a naliczona kara wynikająca z noty opiewała na 500 zł, ewidencja będzie wyglądała następująco:
- Faktura za usługę - 5.000 zł
Wn 402 „Usługi obce”
Ma 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami” - Naliczona kara umowna (nota księgowa) - 500 zł
Wn 201„Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”
Ma 760 „Pozostałe przychody operacyjne” - Przelew należności głównej po potrąceniu - 4.500 zł
Wn 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”
Ma 130 „Rachunek bieżący jednostki” (subkonto wydatków) - Przeksięgowanie naliczonych kar umownych (PK) - 500 zł
Wn 130 „Rachunek bieżący jednostki” (subkonto dochodów)
Ma 130 „Rachunek bieżący jednostki” (subkonto wydatków)
Przedstawiciele izby podkreślili również, że kwota kary umownej stanowi dochód jednostki, w związku z czym należy wykazać ją w sprawozdaniu Rb-27S.
-
rozporządzenie z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2014 r. poz. 119),
-
rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 289).
Zobacz także:
