Zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół.
Księgi łączonych jednostek oświatowych należy zamknąć na 31 sierpnia 2016 roku
Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych jednostek oświatowych reguluje ustawa o rachunkowości (dalej: uor.), Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 5 uor. Jedną z sytuacji, w których należy zamknąć księgi rachunkowe jest dzień połączenia związanego z przejęciem przez inną jednostkę,
Po połączeniu jednostek oświatowych w nową jednostkę budżetową (zespół), od początku nowego roku szkolnego prowadzone będą księgi rachunkowe tylko dla utworzonego zespołu. Wiąże się to więc z koniecznością zamknięcia ksiąg rachunkowych łączonych jednostek.
W myśl przepisów bilansowych, księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający dzień połączenia jednostek, jeżeli w wyniku połączenia powstaje nowa jednostka, tj. na dzień poprzedzający dzień wpisu połączenia do rejestru (art. 12 ust. 2 pkt 5 ustawy o rachunkowości), a otwiera - na dzień wpisu do rejestru połączenia jednostek powodującego powstanie nowej jednostki (art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu należy:
- zamknąć księgi rachunkowe na dzień 31 sierpnia 2016 r.,
- sporządzić na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych sprawozdania finansowe tych jednostek obejmujące bilans, rachunek zysków i strat oraz zestawienie zmian w funduszu jednostki,
- otworzyć na dzień 1 września 2016 r. księgi rachunkowe dla utworzonego zespołu.
W wypadku likwidacji oraz przekształcenia jednostki oświatowej należy dokonać wyrejestrowania pracowników, oraz płatnika składek, na odpowiednich deklaracjach ZUS.
Ustawa o finansach publicznych w art. 12 stanowi, łącząc jednostki budżetowe organ prowadzący określa przeznaczenie mienia znajdującego się w zarządzie tych jednostek. Może również podjąć decyzję o przejęciu należności i zobowiązań likwidowanych jednostek budżetowych przez nowo utworzoną jednostkę.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne może zostać wypłacone w innym terminie niż w pierwszym kwartale kolejnego roku, jeżeli dyrektor szkoły rozwiąże z nim umowę ze w związku z likwidacją szkoły art. 5 ust. 2 i ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym).
Połączenie szkół w zespół nie oznacza likwidacji szkół, poszczególne szkoły wchodzą w skład zespołu szkół z art. 62 ust. 1 i 2 ustaw o systemie oświaty.
Pracownikom zatrudnionym w szkołach wchodzących w skład zespołu należy zmienić tylko dotychczasowe umowy o pracę np. w postaci aneksu. Jeżeli zmiana umowy pracownika będzie wiązała się z jednoczesną zmianą jego czasu pracy stosuje się wypowiedzenie zmieniające na zasadach wskazanych w art. 42 ustawy Kodeks pracy lub porozumienie zmieniające. W przypadku osób, które nie będą zatrudniane w zespole szkół należy rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem.
Z dniem włączenia jednostek oświatowych do zespołu szkół następuje przejęcie wszystkich składników majątkowych przez zespół, a dotychczasowi pracownicy tych jednostek stają się pracownikami zespołu szkół.
- Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
- Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 330 ze zm.)
- Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
- Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 330 ze zm.)
Zobacz także:
Tagi: nowości oświatowe
