Ustawa o pracownikach samorządowych, w stosunku do pracowników zatrudnionych na zastępstwo na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych, wprowadza tylko jedno odstępstwo – możliwość zatrudnienia bez przeprowadzenia procedury konkursowej, jeśli tylko kandydat spełnia wymagania kwalifikacyjne określone dla stanowiska urzędniczego. W pozostałych kwestiach, w tym w zakresie obowiązku przeprowadzania ocen okresowych, osoba taka podlega takim samym rygorom jak pozostali pracownicy.
Zatrudnienie urzędnika w ramach umowy na zastępstwo a ocena okresowa
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy na zastępstwo, o ile jest zatrudniony na stanowisku urzędniczym lub kierowniczym stanowisku urzędniczym, również podlega ocenie okresowej.
Istotą ocen okresowych pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych jest weryfikacja, czy praca wykonywana przez urzędnika spełnia normy przewidziane dla obowiązków pracowniczych wskazanych w ustawie o pracownikach samorządowych oraz sprawdzenie przydatności na danym stanowisku pracy. Na takie cele wskazują przepisy art. 27 ust. 3 oraz art. 27 ust. 9 ustawy o pracownikach samorządowych. Jeśli zatem pracownik pozostaje w zatrudnieniu w okresie, kiedy jest przeprowadzana ocena, podlega jej bezwzględnie. Rodzaj umowy nie jest tu istotny.
W przypadku uzyskania negatywnej oceny dokonuje się ponownej weryfikacji (nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy). Otrzymanie ponownej negatywnej oceny skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę. Zgodnie z art. 331 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 3 dni robocze.
-
ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1202),
-
ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy samorządowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).
Zobacz także:
Tagi: umowa na zastępstwo
