Jednostki oświatowe mają obowiązek składania comiesięcznych deklaracji w formie elektronicznej, za pośrednictwem programu e-PFRON2 oraz wpłacania należności – do 20. dnia następnego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłaty. Prawidłowo sporządzona deklaracja do PFRON, w części mającej wpływ na wysokość składki, powinna zawierać następujące informacje:
Przeliczenie etatów na potrzeby wpłat na PFRON
Do potrzeb ustalenia obowiązku wpłat na PFRON, określając stan zatrudnienia, należy brać pod uwagę cały miesiąc oraz przeliczać etaty cząstkowe na pełny wymiar czasu pracy, wyliczone z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
- Pracownicy zatrudnieni w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy:
- zatrudnienie ogółem – a więc przeciętne zatrudnienie wszystkich pracowników w danym miesiącu, w przeliczeniu na pełny etat, wyliczone z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, w tym etatów osób niepełnosprawnych w stopniu:
- znacznym ze szczególnymi schorzeniami,
- znacznym (pozostali),
- umiarkowanym ze szczególnymi schorzeniami,
- umiarkowanym (pozostali),
- w stopniu lekkim.
oraz ogółem.
- Wychowankowie, uczniowie, studenci, słuchacze:
- ogólna liczba wszystkich uczniów, studentów lub słuchaczy uczących się lub studiujących według stanu wskazanego w złożonym za poprzedni rok kalendarzowy sprawozdaniu SIO lub w zbiorze danych o liczbie uczniów, słuchaczy i wychowanków oraz absolwentów z poprzedniego roku szkolnego, w tym osób niepełnosprawnych w stopniu:
- znacznym ze szczególnymi schorzeniami,
- znacznym (pozostali),
- umiarkowanym (ze szczególnymi schorzeniami),
- umiarkowanym (pozostali),
- w stopniu lekkim
oraz ogółem.
Do 16. roku życia dzieci otrzymują orzeczenia o niepełnosprawności bez orzekania o stopniu niepełnosprawności.
- Przeciętne wynagrodzenie.
- Kwota obniżenia wykorzystana w danym miesiącu.
- Kwota obniżenia do wykorzystania w przyszłym okresie.
- Kwota obniżenia nabyta przed 1 stycznia 1999 r.
W przypadku pracodawcy, u którego zastosowano złagodzenie obowiązku wpłat na PFRON:
- Podstawa złagodzenia obowiązku wpłat.
- Data wydania i znak decyzji.
- Kwota złagodzenia obowiązku.
Po wprowadzeniu tych danych zostanie automatycznie wyliczona kwota należna do zapłaty.
W realizacji omawianego obowiązku dużą rolę odgrywa kontrola przedstawicieli samego PFRON i głównych księgowych. Należy jednak przy tym pamiętać, że ostateczna odpowiedzialność i tak ciąży na kierownictwu. Przykładem może być tu orzeczenie Głównej Komisji Orzekającej (sygn. akt BDF1/490/89/10/1/2397). Podstawą wszczętego postępowania wyjaśniającego w zakresie odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych było niewpłacanie przez dłuższy okres należności do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dyrektor szkoły, broniąc się, wskazywał na swoją niewiedzę w tym zakresie. Powoływał się na informacje otrzymywane od głównego księgowego jednostki, który twierdził, że jednostka zwolniona jest z tego rodzaju wpłat. Komisja nie przyjęła takiej argumentacji.
- Ustawa z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 168 ze zm.).
- Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: pfron
