Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu przeprowadziła kompleksową kontrolę gospodarki finansowej jednej z podległych jednostek samorządu terytorialnego.
Zawiadomienie nabywcy nieruchomości w przetargu o terminie zawarcia umowy
Organizator przetargu musi zawiadomić osobę ustaloną jako nabywca nieruchomości o miejscu i terminie zawarcia umowy sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości. Informacja taka nie musi mieć formy pisemnej, jednak powinna być potwierdzona notatką dołączoną do akt sprawy.
Jednym z uchybień wykrytych przez kontrolujących (pismo nr WK.6/322/K-35/14) było to, że dokumentacja dotycząca zbycia wszystkich nieruchomości objętych kontrolą nie zawierała potwierdzenia dokonania czynności polegającej na zawiadomieniu osób ustalonych jako nabywcy nieruchomości o miejscu i terminie zawarcia umów. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami organizator przetargu jest zobowiązany do poinformowania nabywców najpóźniej w ciągu 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu.
Zdaniem izby, brak udokumentowanego zawiadomienia uniemożliwia dochodzenie praw wynikających z art. 41 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami do odstąpienia od zawarcia umowy i zatrzymania wadium w przypadku, gdy osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanych w zawiadomieniu (zawiadomienie powinno zawierać informację o tym uprawnieniu).
Kontrolowana jednostka wskazała, że nabywcy byli informowani telefonicznie, przepisy nie wskazują bowiem, że musi być w tym przypadku zachowana forma pisemna. Jak jednak podkreślili kontrolerzy, jeżeli dana czynność urzędowa dokonywana jest ustnie należy sporządzić notatkę i włączyć ją do akt sprawy, a następnie przechowywać ją w teczkach aktowych.
rio.gov.pl
Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 518 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: sprzedaż nieruchomości, przetarg
