Ustawa o obronie Ojczyzny weszła w życie 23 kwietnia 2022 r. Teraz Minister Obrony Narodowej pracuje nad aktem wykonawczym do niej. Rozporządzenia będzie określać tryb i sposób przyznawania oraz wypłacania stypendium dla kandydatów do służby wojskowej. Dotyczy to wybranych uczelni i określonych kierunków studiów. Ważne, aby specjalność, którą wybierze, przydała się w Siłach Zbrojnych. Celem tej regulacji jest zgromadzenie kadry o określonych specjalnościach, które nie są zagwarantowane na uczelniach wojskowych. Studenci wybierający pożądany przez wojsko kierunek, będą więc mogli ubiegać się o stypendium. Takie stypendium ma motywować do późniejszej służby wojskowej. Motywacja jest tym większa, że zobowiązanie do służby wojskowej wynika z umowy.
Stypendium dla przyszłego żołnierza
Kandydat do zawodowej służby wojskowej, będzie mógł ubiegać się o stypendium. Musi jednak wybrać taki kierunek studiów, który da mu kwalifikacje przydatne w wojsku. Nowa instytucja przewidziana w art. 112 ustawy o obronie Ojczyzny jest właśnie doprecyzowywana w akcie wykonawczym.
Zobacz także: O tym co daje ustawa o obronie Ojczyzny mówił Premier na konferencji prasowej 23 kwietnia 2022 r.
Projekt rozporządzenia przewiduje, że stypendium będzie w wysokości 50% uposażenia zasadniczego żołnierzy odbywających dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.
Wniosek o przyznanie stypendium
Wniosek o przyznanie stypendium można złożyć dopiero po przyjęciu na wskazaną uczelnię bądź kierunek. Zaświadczenie potwierdzające przyjęcie musi być dołączone do wniosku. Wniosek musi także zawierać uzasadnienie oraz oświadczenie kandydata o tym, że spełnia wymogi do powołania do zawodowej służby wojskowej. Termin mija 31 sierpnia.
Wniosek trzeba skierować do Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, za pośrednictwem dowolnego centrum rekrutacji. Jednak po zweryfikowaniu poprawności danych oraz wystawieniu wstępnej rekomendacji, Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji przesyła wniosek do Ministra Obrony Narodowej. Po pozytywnym rozpatrzeniu, kandydat zawiera umowę o której mowa w art. 112 ustawy o obronie Ojczyzny.
Zobacz także: Sytuacja pracodawcy w związku z wejściem w życie ustawy o obronie Ojczyzny
Umowa - czyli do czego zobowiązuje się kandydat
Podpisanie tej umowy jest warunkiem przyznania stypendium. A w niej, kandydat zobowiązuje się, że ukończy szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej jeszcze przed rozpoczęciem drugiego roku studiów. Musi także uczestniczyć nieodpłatnie w ćwiczeniach wojskowych żołnierzy rezerwy, oraz w zajęciach w Szkole Legii Akademickiej. Zobowiązuje się również do ukończenia kursu oficerskiego i zdania egzaminu na oficera, a także do złożenia wniosku o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej i pozostawania w tej służbie co najmniej przez 5 lat.
Ważne: Jeśli kandydat nie sprosta któremukolwiek z warunków, będzie zobowiązany do zwrotu całego pobranego stypendium. Zasady zwrotu zostaną doprecyzowane w umowie.
Okres wypłaty stypendium
Można korzystać ze stypendium przez cały okres studiów. Mowa tutaj jedynie o okresie przewidzianym w ich programie, więc jakiekolwiek przedłużenie z powodu np. niezaliczenia roku, będzie już bez stypendium. Dodatkowo kandydat jest zobowiązany do systematycznego dokumentowania zaliczenia kolejnych semestrów. Jeśli tego nie zrobi do 30 marca, bądź 30 września - wypłata stypendium zostaje wstrzymana.
Nie można korzystać ze stypendium za granicą, kiedy student korzysta z możliwości programów wymiany międzynarodowej, a także w czasie urlopów i innych przerw w zajęciach udzielonych zgodnie z regulaminem.
***
Szacuje się, że roczny koszt stypendium dla jednej osoby to ok. 27,5 tys. zł.
Projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie stypendiów dla kandydatów na żołnierzy wraz z uzasadnieniem opublikowane w oficjalnym portalu Rządowego Centrum Legislacji - legislacja.rcl.gov
Ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2022 r. poz. 655)
Tagi: obrona Ojczyzny, wojsko, stypendium, służba wojskowa,
