Ustawa − Karta Nauczyciela stanowi, że w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębniane są środki przeznaczone na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego − w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli. Środki te mogą zostać również rozdysponowane na dofinansowanie kosztów obniżenia obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom dyplomowanym, którym powierzono zadania doradcy metodycznego.
Środki finansowe przeznaczone na doskonalenie zawodowe nauczycieli
Środki finansowe przeznaczone na doskonalenie zawodowe nauczycieli mają status środków „znaczonych”. W ich przypadku nie ma możliwości wydatkowania ich na inne niż prawnie przewidziane cele.
Środki te nie mogą jednak przekroczyć 20% ogółem planowanych rocznych środków przeznaczonych na dofinansowanie i dokształcanie zawodowe nauczycieli.
Podział środków finansowych przeznaczonych na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli jest dokonywany po zasięgnięciu opinii związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.
Wyodrębniane są one w ramach przyjętego budżetu w formie uchwały budżetowej i klasyfikowane w dziale 801 „Oświata i wychowanie”, rozdziale 80146 „Doskonalenie i dokształcanie nauczycieli” lub w dziale 854 „Edukacyjna opieka wychowawcza”, rozdziale 85446 „Doskonalenie i dokształcanie nauczycieli”. Ze środków przeznaczonych na doskonalenie zawodowe nauczycieli dofinansowuje się:
- organizację doradztwa metodycznego dla nauczycieli, w tym koszty obniżenia wymiaru godzin zajęć, dodatkowych umów o pracę, dodatków funkcyjnych oraz podróży służbowych doradców metodycznych,
- organizację szkoleń, seminariów oraz konferencji szkoleniowych dla nauczycieli, w tym nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze,
- przygotowanie materiałów szkoleniowych i informacyjnych,
- organizację warsztatów metodycznych i przedmiotowych oraz innych form doskonalenia zawodowego, wynikających z potrzeb edukacyjnych na danym terenie,
- organizację doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki,
- szkolenie rad pedagogicznych.
Organ prowadzący, w porozumieniu z dyrektorami szkół i placówek, ustala corocznie maksymalną kwotę dofinansowania opłat związanych z opłatami czesnego, koszty przejazdów, wyżywienia itd. oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane. Biorąc pod uwagę złożone do 30 listopada danego roku wnioski dyrektorów szkół i placówek, organ prowadzący szkołę opracowuje na każdy rok budżetowy plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli. Dyrektor szkoły lub placówki, w terminie do 31 marca danego roku, składa organowi prowadzącemu sprawozdanie ze sposobu wykorzystania środków przyznanych na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w poprzednim roku budżetowym. Sprawozdanie należy złożyć zgodnie z wymogami organu prowadzącego.
Z powyższego wynika, że środki przeznaczone na doskonalenie zawodowe nauczycieli mają ścisłe, ustawowe przeznaczenie i nie mogą być rozdysponowane na inne cele.
Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
