Wpływy jednostek samorządu terytorialnego z PIT oraz CIT drastycznie się zmniejszą na skutek wprowadzonych zmian podatkowych. Dodatkowo jeszcze zmodyfikowano ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Mocą nowych przepisów wpływy z PIT i CIT nie są zależne od faktycznych wpływów, a jednie wypłacane ryczałtem na podstawie prognoz z 2021 r. obliczanych przy uwzględnienie inflacji w wysokości 3,3%.
Rząd ma zrekompensować samorządom mniejsze wpływy z PIT i CIT
Senat proponuje zmiany w sposobie ustalania wpływów jednostek samorządu terytorialnego pochodzących z podatków dochodowych - zarówno od osób fizycznych jak i prawnych. Senacki projekt zmian przepisów dotyczących dochodów jednostek samorządu terytorialnego zakłada także rekompensatę ubytków dla JST, które powstały na skutek wprowadzonych zmian w systemie podatkowym.
Pojawiła się co prawda rekompensata ubytku w dochodach - niemałych, o sięgających w 2022 r. 19.6 mld. zł. - jednak nie jest dzielona proporcjonalnie do utraty dochodów, jej skuteczność jest więc niewielka.
Senatorzy postanowili interweniować, uznając że jest to niezbędne w czasach dużej inflacji, która dodatkowo zwiększa koszty funkcjonowania JST.
Jeszcze na etapie projektu NBP podkreślał, że przyjęte jako punkt wyjścia kwoty referencyjne bazujące na 2021 r są nieadekwatne i warto byłoby wziąć pod uwagę chociażby założenia budżetowe na 2022 r. Jednak ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nie uwzględniła tych głosów. Mają to naprawić nowe przepisy.
Subwencja ogólna ma zrekompensować ubytki z PIT i CIT. Co do zasady, bo jej podział jest obwarowany złożonym procesem i dodatkowymi celami. 40% subwencji mają stanowić premie: aktywizująca i inwestycyjna. Są one przeznaczone dla JST o wysokim poziomie wydatków majątkowych. Mamy więc sytuację, w której 40% subwencji trafia jedynie do niektórych jednostek samorządowych, na podstawie niejasnych i kontrowersyjnych zasad ustalania i podziału owej premii. Jedynie 60% jest dzielone proporcjonalnie do liczby mieszkańców.
Zdaniem Senatu podział subwencji powinien być proporcjonalny do utraty dochodów z PIT.
Zobacz także: Brak prawa do odliczenia VAT od wydatków na realizację projektu stworzenia bezpłatnego placu zabaw
***
Do 5 października 2022 r. Komisje: Ustawodawcza, Budżetu i Finansów Publicznych, Samorządu TErytorialnego i Administracji Państwa, mają czas na przygotowanie sprawozdań dotyczących omawianego projektu.
Nowe przepisy co prawda mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia, jednak ich stosowanie będzie możliwe jedynie od 1 stycznia 2023 r.
Zobacz także: W jakim terminie może wejść w życie uchwała Rady Miasta
Projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem - opublikowany na oficjalnej stronie Senayu RP - portal senat.gov.pl
