Kwotą minimalną jest kwota przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłoszonego przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski”, na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 5 ust. 7 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Kwota minimalna nie powoduje naruszenia dyscypliny finansów
Brak ustalenia należności z tytułu odsetek, ustalenie ich w niższej wysokości niż wynika to z prawidłowego obliczenia, niepobranie ich lub niedochodzenie, niezgodne z przepisami umorzenie, a także ich zapłata z tytułu nieterminowego regulowania zobowiązań nie będą stanowiły naruszenia dyscypliny finansów publicznych, w przypadku gdy wysokość tych odsetek nie przekroczy jednorazowo, a w przypadku więcej niż jednego działania lub zaniechania – łącznie w roku budżetowym - kwoty minimalnej.
4 zasady przy nieterminowym regulowaniu zobowiązań
W przypadku zaistnienia okoliczności nieterminowego regulowania zobowiązań przez jednostki sektora finansów publicznych w celu uniknięcia postawienia zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych należy:
- w pierwszej kolejności ustalić zakres odpowiedzialności osób, które przyczyniły się do nieterminowego uregulowania zobowiązań jednostki,
- po drugie, uzyskać od kontrahenta oświadczenie, iż nie będzie on korzystał z prawa do naliczenia odsetek.
W przypadku braku uzyskania przez jednostkę oświadczenia od kontrahenta i otrzymania obciążenia odsetkami jednostka powinna:
- uregulować odsetki ze środków finansowych pracownika (za jego pisemną zgodą), w przypadku gdy ponosi on winę za nieterminowe uregulowanie zobowiązań jednostki, np. poprzez potrącenie z listy płac,
lub
- uregulować odsetki ze środków finansowych pracownika za pośrednictwem rachunku bankowego depozytowego jednostki, tj. wpłata przez pracownika na rachunek depozytowy, a następnie zapłata przez jednostkę z tego rachunku.
Rozporządzenie ministra finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 1542).
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 395 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: odsetki ustawowe
