Decyzja o KPO nie jest równoznaczna z wypłatą środków dla Polski, choć można odnieść wrażenie, że właśnie w taki sposób jest to przedstawione. Przede wszystkim przedstawiony Komisji plan zawierał szereg reform i inwestycji. I muszą one zostać zrealizowane zgodnie z planem, aby otrzymać zwrot środków.
Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany - ale czy pieniądze są pewne?
Choć usłyszeliśmy już o wielkim sukcesie związanym z zaakceptowaniem Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską, to mniej słyszymy o warunkach, które Polska musi spełnić, aby pieniądze otrzymać.
Zobacz także: KE akceptuje Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności - jakie reformy są przed nami?
Reforma sądownictwa
Poza tym Polska musi również wypełnić swoje zobowiązania, określane mianem tzw. kamieni milowych. Dotyczą one polskiego sądownictwa. Są to: zniesienie izby dyscyplinarnej i zastąpienie jej niezawisłym sądem, reformę przepisów dyscyplinarnych a także przywrócenie sędziów pokrzywdzonych decyzjami izby dyscyplinarnej. Aby otrzymać jakiekolwiek środki z KPO Polska musi zrealizować te trzy zobowiązania.
Tymczasem ustawa o SN co prawda jest, ale izba dyscyplinarna została w niej zastąpiona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Prezydent ma samodzielnie wskazać jej 11 członków z 33 sędziów Sądu Najwyższego wylosowanych do Izby.
Nowe przepisy nie zmieniają zasad powoływania sędziów SN.
Dodatkowo wprowadzony zostaje test niezawisłości i bezstronności, który jest równie kontrowersyjny co cała Izba Dyscyplinarna.
Poprawki Senatu zapowiadają przywrócenie ukaranych przez Izbę Dyscyplinarną sędziów i zakaz przenoszenia ich przez 3 lata. Nie znamy jeszcze ostatecznej wersji przepisów.
Zmiany na rynku pracy
Polska w swoim planie zobowiązała się także do zapewnienia lepszych warunków pracy i wyrównania szans na emeryturze. A to z kolei przekłada się na wprowadzenie oskładkowania umów cywilnoprawnych. Wszystko wskazuje na to, że oskładkowane zostaną również umowy o dzieło.
Takie regulacje mają zostać przyjęte już od 2023 r. Jednak póki co nie mamy nawet zarysu projektu nowych przepisów.
Aby zwiększyć zabezpieczenie społeczne niektórych pracowników, planowane jest więc wprowadzenie zasad, na podstawie których wszystkie umowy cywilnoprawne będą podlegały ubezpieczeniom społecznym. Wyjątek ma dotyczyć jedynie osób uczących się do 26 roku życia.
Wprowadzona zmiana ma dotyczyć pełnego oskładkowania - a zatem zarówno od umów zlecenia jak i umów o dzieło będzie także odprowadzana składka zdrowotna. Jej wysokość ma być uzależniona od wysokości dochodów - zlikwidowane zostają zatem zasady odprowadzania składek od minimalnego wynagrodzenia.
Przepisy mają wejść w życie do 31 marca 2022 r.
Zobacz także: Umowa o dzieło i 50% koszty uzyskania przychodu oraz umowa zlecenia z nieregularną płatnością
***
Plan trafi teraz do Rady Unii Europejskiej, która ma cztery tygodnie na jego zatwierdzenie.
Informacje umieszczone na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej - ec.europa.eu
