Pracodawca przyznając i wypłacając pracownikom z ZFŚS dofinansowania do wypoczynku małoletnich dzieci może zastosować zwolnienie od podatku dochodowego wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o pdof, jeśli pracownik złoży wniosek, z którego wynika, że dziecko nie ukończyło 18 go roku życia, a także przedłoży fakturę określającą kwotę zapłaty za pobyt dziecka na obozie, kolonii oraz dane organizatora wypoczynku. Jednocześnie pracodawca w celu zastosowania przedmiotowego zwolnienia wymaga przedłożenia przez pracownika wyciągu ze statutu organizatora lub oświadczenia organizatora na potwierdzenie, że prowadzi on działalność w zakresie organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Kwestię tą rozstrzygnął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 17 stycznia 2014 r., nr IPTPB1/415-652/13-4/AG
Jak udokumentować wydatki na "zieloną szkołę"
Poniesienie wydatków związanych z wypoczynkiem dziecka na "zielonej szkole" powinno być potwierdzone dokumentem (fakturą, rachunkiem, dowodem wpłaty itp.).
(…) że dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia dowodem może być wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Tym samym będzie nim każdy dowód przedłożony przez osobę ubiegającą się o dofinansowanie (w tym m.in. rachunek lub faktura, przelew bankowy, przekaz pocztowy, jak również dokument wpłaty w kasie). Jeżeli na jego podstawie udzielający świadczenia może stwierdzić, czy zarówno w zakresie przedmiotowym (np. forma i termin wypoczynku, tytuł zapłaty), jak i podmiotowym (np. dane identyfikacyjne organizatora wypoczynku, dziecka oraz osoby dokonującej zapłaty) spełnione są warunki określone w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o pdof - jest to wystarczające dla zastosowania tego zwolnienia ( …).
Dopłata pracodawcy do udziału dziecka pracownika które nie ukończyło 18 roku życia w takiej formie wypoczynku oraz do przejazdów związanych z tym wypoczynkiem będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 updof niezależnie od jej wysokości.
Pomimo, iż przepis art. 21 ust. 1 pkt 78 updof nie mówi, na który moment trzeba ustalać wiek dziecka korzystającego z wypoczynku, aby to zwolnienie zastosować należy zwrócić uwagę na wydaną przez Ministra Finansów interpretacja indywidualna z 4 grudnia 2013 r., nr DD3/033/272/MCA/13/RD-125985/13.
Minister Finansów uznał w niej, że: "(...) dopłaty do wypoczynku sfinansowane ze środków funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych bądź zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra, a także przejazdy związane z tym wypoczynkiem, korzystają w całości ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
- dopłaty dotyczą wypoczynku lub przejazdów dzieci i młodzieży do lat 18,
- organizatorem wypoczynku jest podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,
- wypoczynek ma formę wczasów, kolonii, obozu, zimowiska, w tym również połączonych z nauką, lub związany jest z pobytem na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych, leczniczo-opiekuńczych.
Zgodnie z powyższym należy przyjąć (…), iż warunek wieku jest spełniony, jeżeli w którymkolwiek momencie trwania wypoczynku, pobytu lub przejazdów (a nie przez cały jego okres), dziecko nie miało ukończonych 18 lat (...)".
Interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 4 grudnia 2013 r., nr DD3/033/272/MCA/13/RD-125985/13 stanowi, że przy ustalaniu wieku dziecka dla potrzeb skorzystania ze zwolnienia od podatku istotne jest, by chociaż przez jeden dzień korzystania z wypoczynku dziecko było niepełnoletnie.
- Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
- Ustawa z 4 marca 1994 o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., poz. 800).
Zobacz także:
Tagi: zielona szkoła
