Ustawa o systemie oświaty w art. 62 ust. 1 stanowi, że organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół. Połączenie to nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, jeśli statut zespołu nie stanowi inaczej.
3 etapy sprawnego połączenia jednostek oświatowych w jeden zespół
Po połączeniu jednostek oświatowych w nową jednostkę budżetową (zespół), od początku nowego roku szkolnego prowadzone będą księgi rachunkowe tylko dla utworzonego zespołu. Wiąże się to więc z koniecznością zamknięcia ksiąg rachunkowych łączonych oraz otwarcia ksiąg rachunkowych dla zespołu.
Tabela 1. Proces połączenia jednostek oświatowych w jeden zespół
Etap |
Czynność |
1 |
Zamknąć księgi rachunkowe szkoły i bursy szkolnej na 31 sierpnia 2016 r. |
2 |
Sporządzić na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych sprawozdania finansowe tych jednostek obejmujące bilans, rachunek zysków i strat (wariant porównawczy) oraz zestawienie zmian w funduszu jednostki |
3 |
Stworzyć na 1 września 2016 r. księgi rachunkowe dla utworzonego zespołu |
Połączenie szkół w zespół nie oznacza likwidacji szkół, poszczególne szkoły wchodzą w skład zespołu szkół z art. 62 ust. 1 i 2 uso.
Zmiana dotychczasowych umów o pracę
Pracownikom zatrudnionym w szkołach wchodzących w skład zespołu należy zmienić tylko dotychczasowe umowy o pracę, np. w postaci aneksu. Jeżeli zmiana umowy pracownika będzie wiązała się z jednoczesną zmianą jego czasu pracy, stosuje się wypowiedzenie zmieniające na zasadach wskazanych w art. 42 Kodeksu pracy lub porozumieniu zmieniającym. W przypadku osób, które nie będą zatrudniane w zespole szkół, należy rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem.
Należy sporządzić bilans otwarcia
Bilanse zamknięcia połączonych jednostek oświatowych po ich zsumowaniu nie stanowią bilansu otwarcia dla utworzonego zespołu. Bilans otwarcia nowej jednostki budżetowej (zespołu) powinien zostać sporządzony na podstawie uchwały organu prowadzącego. Będą nim aktywa i pasywa przejęte na podstawie uchwały organu od jednostek łączonych, które księgowane są w korespondencji z kontem 800 „Fundusz jednostki”.
Zgodnie z art. 12 ustawy o finansach publicznych, łącząc jednostki budżetowe, organ prowadzący określa przeznaczenie mienia znajdującego się w zarządzie tych jednostek. Może on również podjąć decyzję o przejęciu należności i zobowiązań likwidowanych jednostek budżetowych przez nowo utworzoną jednostkę.
- Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
- Rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 289).
- Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).
Zobacz także:
