Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi przypomina jednak, że odstępstwa dotyczące nakazu zmianowania upraw i zakazu produkcji na ugorach dotyczy jedynie wniosków składanych w 2023 r. Ma to charakter czasowy.
Produkcja na ugorach w 2023 r.
Od 2023 r. w ramach odstępstwa od stosowania dotychczasowych zasad zawartych w normach GAEC 7 i GAEC 8, państwa członkowskie mogą pozwolić na produkcję na ugorach i rezygnację z nakazu zmianowania uprawy.
Zobacz także: Uprawa współrzędna warzyw – o czym warto pamiętać
Norma GAEC 7
Przewidziana w europejskich przepisach norma GAEC 7 odnosi się do konieczności stosowania praktyk służących zmianowaniu oraz dywersyfikacji upraw na gruntach ornych. W 2023 r. ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywieniowego, czasowo rezygnuje się z tej zasady, co oznacza, że rolnicy, także rolnicy posiadający gospodarstwo rolne powyżej 10 ha gruntów rolnych, zostaną zwolnieni z obowiązku zapewnienia zmianowania.
Zobacz także: Jak ułożyć płodozmian w rolnictwie ekologicznym
Norma GAEC 8
Przepisy odnoszące się do ugorów zawiera norma GAEC 8. W 2023 r. zostaje zniesiona jej część dotycząca przeznaczenia minimalnego udziału gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne. Dla rolników oznacza to, że będą mogli prowadzić produkcję rolną także na gruntach ugorowanych.
Zobacz także: Są już nowe stawki płatności bezpośrednich za 2022 rok
Zwolnienie jednak jest warunkowe - nie będzie można prowadzić na ugorach upraw kukurydzy, soi ani też tworzyć na nich zagajników o krótkiej rotacji uprawianych na cele energetyczne.
Zobacz także: Ekoschematy w nowej Wspólnej Polityce Rolnej
Odstępstwo przewidziane na 2023 r. nie dotyczy wszystkich. Odnosi się jedynie do konkretnych obowiązków rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni powyżej 10 ha gruntów rolnych. Nie muszą oni zagwarantować minimalnego udziału co najmniej 4% gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonego na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym ugorowe oraz zagwarantowania minimalnie 7% gruntów ornych na poziomie gospodarstwa, przeznaczonych na na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane oraz międzyplony lub uprawy wiążące azot, uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin, z czego 3 proc. stanowią obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane.
Nieuchylone obowiązki
Mimo liberalizacji przepisów w 2023 r. wszyscy rolnicy nadal są zobowiązani do zachowania elementów krajobrazu czyli mają obowiązek zachowania drzew będących pomnikiem przyrody, oczek wodnych o powierzchni do 100 mkw oraz rowów do 2 m szerokości. Rolnicy nadal też muszą przestrzegać zakazu przycinania żywopłotów i drzew w okresie lęgowym ptaków oraz w okresie dbania o młode. Nie dotyczy to jedynie wierzb, zagajników o krótkiej rotacji i drzew owocowych.
Zobacz także: Wyrok na rolników: ograniczenie pestycydów o 50%
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
