Dotychczas w Polsce nie był realizowany taki rodzaj wsparcia, który jest dedykowany systemom rolno-leśnym. Pod pojęciem tym rozumiany jest taki sposób użytkowania gruntu rolnego, że drzewa bądź krzewy są zintegrowane z uprawą rolną na tym samym obszarze. Dotyczy to gruntów ornych lub trwałych użytków zielonych (tzw. TUZ).
Zakładanie systemu rolno-leśnego z dofinansowaniem
Nieznane dotychczas w Polsce wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej będzie wdrożone w 2023 r. Od tego roku można liczyć na wsparcie na zakładanie i utrzymanie systemów rolno-leśnych. Jest to zupełnie nowy mechanizm, który będzie realizowany w ramach Planu Strategicznego na lata 2023-2027.
Taki sposób wielofunkcyjnego użytkowania pozytywnie wpływa na jakość plonów. Dodatkowo przynosi liczne korzyści dla środowiska i klimatu.
Zobacz także: Dofinansowanie paneli fotowoltaicznych od 31 stycznia
Korzyści płynące z systemu rolno-leśnego
Systemy rolno-leśne wpływają na redukcję gazów cieplarnianych. Ich zasługą jest także zwiększenie zawartości materii organicznej w glebie. Rosnące w rzędzie drzewa sprawiają, że wiatr nie wywiewa cząstek gleby, chronią także przed nim same rośliny uprawne. Ich obecność ogranicza parowanie wody z gleby i pozytywnie wpływa na bilans wodny, na poprawę zasobów wodnych oraz ochronę wód powierzchniowych, zapobiegają erozji. Należące do systemu rolno-leśnego drzewa i krzewy, które rosną na pastwiskach dają zwierzętom naturalne schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak chociażby upał. Pozytywnie wpływa to na dobrostan zwierząt i przekłada się na poprawę ich stanu zdrowia.
Ich obecność pozytywnie wpływa także na różnorodność biologiczną. Zastosowanie miododajnych gatunków drzew i krzewów stwarza naturalne środowisko dla pszczół i innych owadów zapylających.
Zobacz także: Kilka słów o dobrostanie zwierząt https://agrodoradca24.pl/inne-hodowle/kilka-slow-o-dobrostanie-zwierzat-6230.html?cid=K005DY&utm_source=experto24_pl&utm_medium=link&utm_campaign=HH_inne-hodowle-2292
Kto skorzysta z pomocy?
Na pomoc mogą liczyć rolnicy będący właścicielami gruntu. Nie skorzystają z niej natomiast jednostki organizacyjnych nieposiadające osobowości prawnej reprezentujące Skarb Państwa w zakresie zarządzania mieniem.
Wnioski można składać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Planowany termin składania wniosków został określony na czas od 1 czerwca do 31 lipca.
Wysokość przewidzianego wsparcia
Wprowadzone od 2023 r. w ramach Planu Strategicznego wsparcie obejmuje zakładania i utrzymanie systemów rolno-leśnych. Na jakiej wysokości dofinansowanie można liczyć?
a) od 3092 do 3199 zł/ha - jednorazowe wsparcie na założenie systemu rolno leśnego, w wysokości zróżnicowanej w zależności od nachylenia terenu
b) od 148 do 2362 zł/ha - wsparcie na ochronę systemu rolno-leśnego, w wysokości zróżnicowanej w zależności od zastosowanego sposobu zabezpieczenia drzew i krzewów przed zniszczeniem
c) 300 zł/ha/rok - premia za utrzymanie systemu rolno-leśnego wypłacana przez kolejne 5 lat od jego założenia
Warunki otrzymania dofinansowania
Warunkiem przyznania pomocy jest:
1) wykonanie systemu rolno-leśnego
2) wykorzystanie co najmniej 3 różnych gatunków lub rodzajów krzewów i drzew, przy czym przeważać mają gatunki liściaste
3) sadzenie w formie rzędowej
4) zasadzenie na 1 ha od 150 do 250 sztuk drzew lub krzewów
5) zabezpieczenie posadzonych krzewów i drzew przed zniszczeniem (osłonkami, trzema palikami, wełną owczą lub repaletami).
Zobacz także: Jakie przywileje ma rolnik ryczałtowy (ustawa VAT)
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
