Pomoc dotyczy zakupu nawozów, jednak trzeba pamiętać, że w tym pojęciu nie mieszczą się:
a) wapno nawozowe
b) wapno nawozowe zawierające magnez
Wnioski o dopłatę do nawozów
W biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o dopłaty do zakupu nawozów mineralnych. Termin przyjmowania wniosków został określony na okres między 12 czerwca 2023 r. a 14 lipca 2023 r. Dopłata dotyczy natomiast okresu między 16 maja 2022 r. a 31 marca 2023 r. w którym to rolnik miał nabyć nawozy mineralne, inne niż wapno.
Ważne: Zakup musiał być dokonany w okresie od 6 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. a sprzedawca prowadził działalność w zakresie sprzedaży lub obrotu nawozami.
Zobacz także: Poznaj magazyn: AGROdodarca
Forma składania wniosków
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawia kilka sposobów dostarczania wniosków o pomoc. Jednym jest dostarczenie osobiste do kancelarii biura powiatowego ARiMR. Można także wykorzystać rejestrowaną przesyłkę pocztową. Dostępne są także formy on-line za pośrednictwem:
a) usług mObywatel dostępnych na stronie gov.pl
b) platformy ePUAP
Warunki dla wnioskodawcy
Aby skorzystać z pomocy związanej z zakupem nawozów, wymagane jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim, producent rolny składający wniosek o dofinansowanie musi posiadać numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Wnioskujący musi być także mikroprzedsiębiorstwem bądź też przedsiębiorstwem małym albo średnim. Pomoc jest dedykowana podmiotom, które z powodu konsekwencji ataku Rosji na Ukrainę są w sytuacji, w której ich płynność finansowa jest zagrożona. W 2023 r. wnioskodawca musiał także złożyć wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich.
Wysokość wsparcia
Przyznawana pomoc jest limitowana. Nie może przekroczyć:
a) iloczynu powierzchni upraw rolnych zadeklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. jednak nie większej niż 300 ha oraz:
- 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych - bez uwzględniania traw na gruntach ornych, łąk i pastwisk
- 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk, traw na gruntach ornych (nie uwzględnia się w tym powierzchni, na którą przyznano już pomoc finansową z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 związaną z realizacją zobowiązań rolno-środowiskowych, w związku z którymi obowiązuje całkowity zakaz nawożenia tej powierzchni.
b) iloczynu liczby ton zakupionych nawozów we wskazanym okresie i różnicy ceny za tonę zakupioną i ceny średniej danego nawozu ogłoszonej w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - portal gov.pl
