Rolnicy, którzy myślą o posadzeniu drzew lub krzewów powinni pomyśleć także o złożeniu wniosku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - wnioski jedynie w wersji elektronicznej za pośrednictwem aplikacji e Wniosek Plus. Od 1 czerwca do 31 lipca 2023 r. trwa nabór dzięki któremu można otrzymać dodatkową pomoc m.in. na zalesianie gruntów rolnych oraz na zadrzewianie śródpolne.
Warunki otrzymania pomocy na zalesianie i zadrzewianie śródpolne
Do 31 lipca trwa nabór wniosków dla osób, które chcą skorzystać z dofinansowania na działania związane z inwestycjami leśnymi i zadrzewieniami. Pieniądze pochodzą z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jedna z interwencji dotyczy zalesiania gruntów rolnych.
Zobacz także:
Kto może uzyskać pomoc?
Wsparcie na zalesianie gruntów rolnych to jednorazowa pomoc na założenie uprawy leśnej oraz na jej ochronę przed zwierzętami. Wnioski w tej interwencji mogą składać:
- osoby fizyczne i osoby prawne
- jednostki samorządu terytorialnego
- jednostki organizacyjne gmin, powiatów i województw.
Zobacz także: Zalesianie gruntów rolnych – dla kogo wsparcie
Konieczna jest własność gruntu
Aby móc skorzystać z takiej pomocy, wnioskujący musi:
- być właścicielem lub współwłaścicielem gruntu na którym ma się znaleźć las (dopuszczalne jest, by grunt był własnością małżonka osoby wnioskującej o wsparcie)
- się zobowiązać do wykonania zalesienia zgodnie z przygotowanym przez nadleśniczego planem zalesienia oraz do zabezpieczenia krzewów i drzew, jeśli jest to ujęte w planie
- uzyskać decyzję uwarunkowaniach środowiskowych (jeśli jest to wymagane)
Zobacz także: Tworzenie zadrzewień śródpolnych - ruszył nabór wniosków
Gdzie można sadzić las?
Określone warunki muszą spełniać także same grunty, które muszą być:
- wykazane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne
- użytkowane jako grunty orne lub sady
- przeznaczone do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy, gdy nie ma MPZP - w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a gdy także to nie zostało uchwalone - w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
- odpowiedniej wielkości - szerokość działki to minimum 20 metrów w przypadku, gdy nie sąsiaduje ona bezpośrednio z lasem lub obszarem zalesionym
- położona poza: obszarem NATURA 2000, rezerwatem przyrody, parkiem krajobrazowym, parkiem narodowym; nie może także znajdować się w ich otulinach - wyjątkiem jest zalesienie, które nie jest sprzeczne z celami ochrony wymienionych obszarów, z planami ochrony, planami zadań ochrony itp.
Zobacz także: Zakładanie systemów rolno-leśnych – dla kogo wsparcie
Wysokość pomocy na zalesienie
Ważne: W ramach zalesiania gruntów rolnych można otrzymać pomoc do maksymalnie 40 ha w danym roku.
Chcąc skorzystać z tego rodzaju pomocy trzeba brać pod uwagę także to, że została precyzyjnie określona liczba sadzonek, z uwzględnieniem gatunku drzew. W przypadku sosny - od 8 do 10 tys. sztuk na hektar, natomiast w przypadku dębu czy buku - to od 6 do 8 tys. sztuk na hektar.
Osoba, która posadzi las, będzie mogła także ubiegać się w przyszłości o premię pielęgnacyjną - przez 5 lat, a także premię zalesieniową przez lat 12.
Wsparcie na zadrzewienia śródpolne
Warunki uzyskania pomocy w ramach interwencji poświęconej zadrzewieniom śródpolnym są bardzo zbliżone do tych odpowiadających zalesianiu. Z wnioskiem mogą się zgłosić dokładnie te same podmioty które zostały wskazane wcześniej, także muszą mieć prawo własności do gruntu. Obszar, który ma być zadrzewiony musi być wykazany w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne.
Ważne: Na działce, która ma być zadrzewiona nie można usuwać drzew i krzewów przez co najmniej dwa lata przed wykonaniem zadrzewienia.
Osoby chcące skorzystać z ten interwencji muszą się zobowiązać do wykonania zadrzewienia. Musi ono także spełniać określone warunki, a mianowicie mieć powierzchnię od 10 do 50 arów (w ramach jednego wniosku), tworzyć zwarty obszar, który jest powiązany przyrodniczo.
Także obszar, który ma zostać zadrzewiony musi mieć określoną wielkość - działka musi być o szerokości co najmniej 4 metrów, jednak nie może przekraczać 20 metrów. Zadrzewienie musi się składać z co najmniej 3 gatunków drzew i krzewów, w dowolnej proporcji, jednak żadnego z gatunków nie może być mniej niż 10%, a dodatkowo rośliny liściaste mają mieć 90% udział.
Zadrzewienie musi być zabezpieczone przed zniszczeniem. Osoba, która podejmuje się wykonania zadrzewień śródpolnych musi także pamiętać o konieczności ich utrzymania od 3 do 5 lat liczonych od dnia wypłaty wsparcia. Także w przypadku zadrzewiania, rolnicy będą mogli się ubiegać o premię z tytułu zadrzewień przez kolejne 5 lat.
Zobacz także: Zakładanie systemu rolno-leśnego z dofinansowaniem
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - portal gov.pl
