W ramach działania "Zarządzania ryzykiem dopłaty do składek ubezpieczenia od strat spowodowanych chorobami zwierząt" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, rolnicy zajmujący się hodowlą drobiu, bydła i świń będą mogli składać wnioski o dofinansowanie. Dotyczy to osób ubezpieczonych od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą.
Ubezpieczenie zwierząt z dofinansowaniem
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o uruchomieniu naboru wniosków w ramach "Zarządzania ryzykiem". Dotyczy on możliwości uzyskania częściowego zwrotu kosztów, które zostały poniesione na ubezpieczenie zwierząt.
Na pomoc finansową mogą liczyć jedynie hodowcy:
a) drobiu
b) bydła
c) świń
Muszą mieć zarejestrowaną działalność produkcyjną czyli posiadać numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Możliwe jest także uzyskanie pomocy przez podmioty zagraniczne, wspólników spółki cywilnej lub przedsiębiorcę wpisanego do KRS.
Dodatkowym warunkiem, który należy spełnić jest posiadanie prawa do nieruchomości, na której prowadzona jest działalność rolnicza - rolnik może być posiadaczem samoistnym lub zależnym. Oczywiście działka ta musi był położona na terenie Polski.
Konieczne jest także posiadanie zawartej umowy ubezpieczenia obejmującej ryzyko zachorowania na salmonellozę. Aby spełnić warunki przyznania dofinansowania, umowa ubezpieczenia musi obejmować co najmniej: 4 sztuk bydła, 14 sztuk świń, 1000 sztuk rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków i drobiu nieśnego. Składka należna za to ubezpieczenie musi być uregulowana w całości, a jeśli płatność jest ustalana ratalnie - rolnik nie może zalegać z ratami przypadającymi do chwili złożenia wniosku.
Zobacz także: Pomoc dla rolników 2023 – poznaj szczegóły
Wynikające z umowy odszkodowanie ma następować, jeśli szkoda wyniesie ponad 20%
a) średniej rocznej produkcji ubezpieczanych zwierząt ustalonej na podstawie danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wartość prowadzonej produkcji drobiu, bydła lub świń w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej liczona z:
- trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia, albo
- trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wartości produkcji
b) zadeklarowanej w umowie ubezpieczenia przez producenta rolnego produkcji drobiu, bydła lub świń – w przypadku, gdy działalność rolnicza w tym zakresie nie była prowadzona w okresie poprzedzającym rok zawarcia umowy ubezpieczenia.
Zobacz także: Wypalasz trawy - nie dostaniesz dopłat
Okres ochrony ubezpieczeniowej nie może rozpoczynać się wcześniej niż 1 kwietnia 2022 r. - to także warunki decydujące o przyznania dofinansowania. Osoba składająca wniosek o wsparcie nie może korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia.
Ważne: Przyznana w ramach programu pomoc wynosi dopłatę do składki ubezpieczenia w wysokości jej 70%.
Zobacz także: Zmiany przepisów dotyczących zwierząt w gospodarstwie
Aby skorzystać z możliwości dopłaty, konieczne jest złożenie wniosku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa określiła, że będzie to możliwe w terminie od 24 maja do 21 czerwca 2023 r. Wnioski należy kierować do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa.
Zobacz także: Europejska regulacja o imporcie z Ukrainy
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - portal gov.pl
