Wsparcie jest dość ciekawą formą dofinansowania rolnictwa, biorąc pod uwagę fakt, że szkody, które ma zrekompensować miały wystąpić w latach od 2019 r. do roku 2021. Przepisy wspierające opublikowano dopiero teraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2 czerwca 2023 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku w sektorach jaj i mięsa drobiowego w Polsce.
Producenci drobiu z szansą na dodatkowe pieniądze
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o uruchomieniu nowego mechanizmu wsparcia. Tym razem na dodatkowe pieniądze mogą liczyć rolnicy, którzy działali na rynku sektora jaj i mięsa drobiowego. Pomoc jest przeznaczona dla tych, którzy w okresie od 2019 r. do 2021 r. ponieśli straty na skutek ptasiej grypy.
Wnioski o pomoc można składać od 9 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. Wsparcie jest udzielane z tytułu strat w produkcji drobiu, które producent rolny poniósł w związku z zastosowaniem przepisów weterynaryjnych spowodowanych wystąpieniem w latach 2019-2021 wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Ważne: Do składania wniosków są uprawnieni producenci rolni, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Zobacz także: Ziołowe dodatki w żywieniu drobiu
Wsparcie kierowane jest do tych producentów, którzy prowadzili gospodarstwo drobiarskie w okresie od 29 grudnia 2019 r. do 13 maja 2020 r. lub w okresie od 24 listopada 2020 r. do 28 lipca 2021 r. Samo gospodarstwo drobiarskie musiało natomiast znajdować się na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, w rozumieniu § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, który został wskazany w rozporządzeniu wojewody lub powiatowego lekarza weterynarii ustawiającym te obszary w związku wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, w okresach o których mowa powyżej. Dodatkowym warunkiem uzyskania pomocy jest fakt zastosowania w gospodarstwie środków o których także mowa we wskazanym wcześniej rozporządzeniu, a które wynikały z rozporządzeń wojewody lub powiatowego lekarza weterynarii ustanawiającego obszar zapowietrzony i zagrożony w związku wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, w okresach o których mowa powyżej.
Zobacz także: Zakaz importu z Ukrainy będzie przedłużony
Nadzwyczajne wsparcie dotyczy strat, które nastąpiły:
a) w produkcji jaj wylęgowych
b) w produkcji jaj spożywczych
c) w związku z niepodejmowaniem produkcji w gospodarstwie
d) w związku ze sprzedażą zwierząt, która odbywała się po obniżonych cenach
e) na skutek wydłużonego okresu tuczu.
Wnioski o wsparcie producenci rolni powinni składać we właściwym Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przy czym właściwość określa się ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskującego producenta. Można to zrobić:
a) bezpośrednio w siedzibie oddziału
b) przesłać pocztą - możliwe jest skorzystanie nie tylko z Poczty Polskiej lecz także innego operatora, takiego jak firma kurierska
c) za pośrednictwem ePUAP
d) za pośrednictwem usługi mObywatel
Zobacz także: Czynniki wpływające na jakość jaj kurzych
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - portal gov.pl
