Generalnie wsparcie finansowe przysługuje, jeśli na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych doznały szkody. Zjawiskami tymi są grad, deszcz nawalny, powódź, susza, huragan, piorun, przezimowanie, wiosenne przymrozki, osunięcia ziemi i lawina. Definicję tych pojęć można odnaleźć w przepisach o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. W przypadku pojęcia suszy, trzeba wziąć również pod uwagę obliczenia, które zostały wykonane za pośrednictwem publicznej aplikacji.
Pomoc dla rolników w związku z negatywnymi zjawiskami atmosferycznymi
Rodziny zagrożone utratą płynności finansowej w związku z występującą w bieżącym roku suszą, mogą liczyć na pomoc. Oczywiście susza jest tylko jednym ze zjawisk atmosferycznych uprawniających do wsparcia. Pojawiły się zmiany w rozporządzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotyczącym pomocy w przypadku zaistnienia takich zjawisk.
Zobacz także: Są już nowe stawki płatności bezpośrednich za 2022 rok
To susza była bolączką rolników w 2022 r. dlatego to jej definicji się przyjrzymy. Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt. 10 przez szkody spowodowane przez suszę rozumie się szkody spowodowane wystąpieniem spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i glen, trwające w dowolnym sześciodekadowym okresie od 21 marca do 30 września danego roku.
Wsparcie, które można otrzymać może wynieść 5 lub 10 tysięcy złotych - wielkość przyznanej kwoty jest uzależniona od wysokości strat. Jeśli szkody wynoszą nie więcej niż 30 proc. i nie mniej niż 1 proc średniej rocznej produkcji rolnej - przysługuje pomoc w wysokości 5 tys. zł. Po przekroczeniu tego progu - 10 tys. zł.
Zobacz także: Susza: Wybuduj studnię chłonną i oblicz jej wydajność
Wypłata pieniędzy nie następuje z urzędu. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Musi on być sporządzony na formularzu udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i złożony we właściwym biurze powiatowym agencji. Właściwość miejscowa jest uzależniona od miejsca zamieszkania członka rodziny ubiegającego się o pomoc.
Zobacz także: Kosztowne podlewanie w czasie suszy
Sam wniosek nie jest wystarczający aby otrzymać pomoc. Konieczne jest także udokumentowanie szkody w postaci kopii protokołu oszacowania szkód lub uwierzytelnionego przez producenta rolnego wydruku protokołu oszacowania szkód, albo wydruku kalkulacji oszacowania szkód. Jeśli gospodarstwo jest przedmiotem współwłasności, konieczne jest również dołączenie zgody współwłaścicieli.
Ważne: Termin składania wniosków mija 15 listopada 2022 r.
Zostanie on zachowany, jeśli przed wskazaną datą do właściwego powiatowego biura agencji wpłynie kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek.
Przekroczenie wskazanego terminu sprawi, że postępowanie w sprawie przyznania pomocy nie zostanie wszczęte.
Zobacz także: Płatności na rolnictwo ekologiczne - nowe zasady
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
