Tylko do 28 kwietnia można składać wnioski o premie na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej. Premia jest bezzwrotna, a jej wysokość zależy przede wszystkim od liczby tworzonych miejsc pracy.
250 tys. zł na start działalności gospodarczej - wniosek do 28 kwietnia
Tzw. premia na działalność pozarolniczą to bezzwrotna pomoc skierowana do osób zamierzających otworzyć działalność gospodarczą. Można liczyć nawet na 250 tys. bezzwrotnej premii. Jednak nie dla wszystkich - dotyczy to osób ubezpieczonych w KRUS, których gospodarstwa są położone w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.
Głównym celem przyznawania premii jest zróżnicowanie prowadzonych na obszarach wiejskich działalności. Określone są dwa obszary:
A - dotyczy rozpoczęcia działalności pozarolniczej w gospodarstwie prowadzących produkcję trzody chlewnej na obszarach określonych w kontekście zwalczania choroby afrykańskiego pomoru świń - w tym przypadku warunkiem przyznania dofinansowania jest zaprzestania dotychczasowej produkcji i zobowiązanie się, że nie zostanie ona podjęta w ciągu 5 lat od wypłaty pierwszej raty premii.
B - pozostałe działalności pozarolnicze na obszarach wiejskich
Zobacz także: Jak wykazać staż pracy w rolnictwie na potrzeby programu „Premia dla młodych rolników”
Kto może uzyskać dofinansowanie?
W tym roku z premii na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej mogą skorzystać zarówno rolnicy jak i ich małżonkowie lub domownicy. Dotyczy to także osób, które co prawda prowadzą już działalność gospodarczą, ale chcą ją poszerzyć.
Ważne: Przesłanką otrzymania bezzwrotnej premii jest status ubezpieczonego w KRUS nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Zobacz także: Praca domownika bez składek do KRUS – czy można wliczyć do stażu pracy
Krąg beneficjentów programu jest też ograniczony ze względu na położenie gospodarstwa rolnego. Musi się ono znajdować na terenie gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej a nawet miejskiej, jednak z wyłączeniem miejscowości zamieszkiwanej przez ponad 5 tys. mieszkańców.
W 2022 r. rozszerzono krąg osób uprawnionych do ubiegania się o premię o osoby, które nie otrzymały płatności obszarowych. Mogą z niej skorzystać także te osoby, które już w latach 2007-2013 otrzymały pomoc związaną z różnicowaniem działalności.
Zobacz także: Przychody ze stosunku pracy i pozarolniczej działalności gospodarczej – co ze składkami ZUS
Wysokość premii
Głównym kryterium decydującym o wysokości przyznanego dofinansowania jest liczba miejsc pracy zapewniona przez przyszłego przedsiębiorcę. Mieści się w przedziale między 150 tys zł dla jednego miejsca pracy, aż po 250 tys. przy biznesplanie zakładającym 3 miejsca pracy. Przez miejsce pracy przepisy rozumieją także samozatrudnienie.
Wypłata premii odbywa się w dwóch ratach. Pierwsza jest wypłacana po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy. Wynosi ona 80% przewidzianej kwoty. Beneficjent ma na spełnienie tych warunków 9 miesięcy liczonych od dnia doręczenie decyzji. Wypłata pozostałych 20% jest uzależniona od rozliczenia biznesplanu. Nie może jednak nastąpić później niż w ciągu 2 lat od wypłaty pierwszej raty i nie później niż 31 sierpnia 2025 r.
Choć w wymogach do złożenia wniosku znajduje się ubezpieczenie w KRUS, to po otrzymaniu premii, beneficjent musi zarejestrować działalność gospodarczą i podlegać przepisom o ubezpieczeniu społecznym dotyczących przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zobacz także: Ulga na start dla byłego pracownika podejmującego działalność gospodarczą – sprawdź warunki
Minister zapowiada ułatwienia
Choć składanie wniosków za 2022 r jest już na półmetku, to Minister poinformował 11 kwietnia, że rozpoczęły się już prace nad zmianą rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy w postaci Premii. Mają one wprowadzić liczne uproszczenia dla osób korzystających z pomocy. Przede wszystkim w zakresie dokumentowania przychodów osiągniętych podczas realizacji biznesplanu. Zmniejszony będzie także katalog zmian w biznesplanie, na które beneficjent będzie musiał uzyskać zgodę dyrektora regionalnego oddziału ARiMR. Zmiany mają dotyczyć też uwzględniania zmian w zakresie samochodów osobowych, lecz tylko w przypadku pomocy przyznanej przed 22 stycznia 2022 r.
Zobacz także: Jak założyć i dofinansować gospodarstwo ekologiczne
Informacje umieszczone na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
Informacje umieszczone na oficjalnym portalu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - portal gov.pl
