Zgodnie z art. 1031 § 2 Kodeksu cywilnego, spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do stanu czynnego spadku, określonego w spisie inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca będzie ponosić odpowiedzialność z określonych przedmiotów majątkowych (tych, które otrzymał w spadku) lub do wysokości ich wartości.
Aby skorzystać z tej możliwości i ponieść ograniczoną odpowiedzialność za długi spadkowe, spadkobierca musi złożyć wyraźne oświadczenie, że przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wyjątkowo, jeżeli spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych (np. niepełnoletnia), osoba, co do której istnieją podstawy do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia lub osoba prawna, podmioty te nie muszą składać oświadczenia o przyjęciu spadku w takiej formie, gdyż z upływem terminu do złożenia owego oświadczenia, dziedziczą one spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Tak samo jest w sytuacji, gdy jeden spadkobierca złożył oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, wówczas przyjmuje się, że pozostali spadkobiercy, o ile nie złożą przeciwnego oświadczenia, dziedziczą w taki sam sposób.