Ograniczonymi prawami rzeczowymi są: użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz hipoteka. Wskazane powyżej ograniczone prawa rzeczowe stanowią katalog zamknięty. Oznacza to, że nie ma innych ograniczonych praw rzeczowych, niż te wymienione wyżej i wolą stron, np. poprzez umowę, nie mogą być tworzone nowe.
Zapisem jest natomiast rozrządzenie testamentowe, które polega na nałożeniu na spadkobiercę lub zapisobiercę obowiązku spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz innej osoby. Należy podkreślić, że osoba na rzecz której ustanowiono zapis, nie staje się spadkobiercą, a jedynie uzyskuje pewną korzyść, najczęściej z majątku spadkowego. Przedmiotem zapisu może być każde świadczenie o charakterze majątkowym, które polega zarówno na działaniu, jak i na zaniechaniu.
Mimo tak szeroko określonego przedmiotu zapisu, nie można jednak skutecznie ustanowić ograniczonego prawa rzeczowego poprzez zapis testamentowy. Jeśli już taki zapis znajdzie się w testamencie, to wówczas rodzi on jedynie po stronie spadkobiercy obowiązek ustanowienia poprzez umowę, określonego w zapisie ograniczonego prawa rzeczowego na rzecz zapisobiercy.