W znowelizowanej ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów także osoby fizyczne zostały zobowiązane do przekazywania określonych dokumentów i informacji na żądanie Prezesa UOKiK. Odmowa jest dopuszczalna jedynie wtedy, gdy takie przekazanie naraziłoby osoby najbliższe lub ich samych na odpowiedzialność karną.
Sankcyjna ochrona konkurencji i konsumentów
Skuteczne egzekwowanie prawa dla organów ochrony konkurencji - to jeden z celów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, która jest implementowana do polskiego porządku prawnego. Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany do przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów. Co się zmieni?
Zobacz także: ZPP: przedsiębiorcy w Polsce są nadmiernie kontrolowani
Prezes UOKiK już na pierwszym etapie postępowania będzie miał obowiązek sporządzania uzasadnienia dla stawianych przedsiębiorcy zarzutów. Nowa ustawa zawiera także regulacje dotyczącą ochrony informacji uzyskanych w postępowaniu przed Prezesem UOKiK.
Upoważnione przez Prezesa UOKiK osoby będą mogły dokonywać przeszukania, a przy przeprowadzaniu tej czynności pomoc będzie udzielać Policja. Zasady udzielania tej pomocy także znalazły się w nowej ustawie. Policja będzie między innymi umożliwiać rozpoczęcie czy przeprowadzenie przeszukania, ma zapewnić porządek w miejscu prowadzenia przeszukania i zadbać o osobiste bezpieczeństwo osób znajdujących się w miejscu przeszukania, wraz z ustaleniem ich tożsamości.
Ważne: Pisma i dokumenty znalezione podczas kontroli lub przeszukania, jeśli zawierają pisemną komunikację między kontrolowanym czy przeszukiwanym a adwokatem, radcą prawnym czy prawnikiem z Unii Europejskiej, mają pozostać na miejscu, jednak ustawa wprowadza możliwość pobieżnego zapoznania się z tymi dokumentami.
Ustawa pozwala także na opieczętowanie lokali, pomieszczeń lub przedmiotów, jeśli jest to konieczne do przeprowadzenia kontroli, a także wprowadza doprecyzowanie zasad sądowej kontroli przeszukania.
Zobacz także: UOKiK karze firmy za opóźnienia w płatnościach
Nowe przepisy doprecyzowują także zasady przeprowadzania dowodu z przesłuchania świadków, wprowadzając m.in. możliwość przesłuchania świadka w trybie zdalnym.
Zmiany dotyczą także kar pieniężnych - przedsiębiorcy mogą zostać ukarani w taki sposób w celu przymuszenia do wykonania nałożonych na nich obowiązków. Kara nakładana jest w drodze decyzji, jest ona okresowa i może wynosić 5% średniego dziennego obrotu osiągniętego w poprzednim roku obrotowym za każdy dzień opóźnienia.
Ważne: Karę może otrzymać także przedsiębiorca, jeśli przepisy ustawy naruszył nie on - a przedsiębiorca zależny, a także związek przedsiębiorców - gdy ustawę naruszył przedsiębiorca będący ich członkiem.
Prezes UOKiK uzyskał uprawnienie do zastosowania środków w postaci podziału przedsiębiorcy, zbyciu całości albo części majątku przedsiębiorcy, zbyciu udziałów lub akcji, zapewniających kontrolę na przedsiębiorcą czy ingerencję w strukturę przedsiębiorcy.
Informacja prasowa w sprawie ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP - portal prezydent.pl

