Generalną zasadą jest, że sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. W przypadku rzeczy używanych sprzedawca nie odpowiada za zmniejszenie wartości i użyteczności rzeczy używanej, które jest wynikiem normalnej eksploatacji. Natomiast sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi za zmniejszenie wartości i użyteczności przekraczające normalną eksploatację, chyba że kupujący w chwili zawarcia umowy wiedział o stopniu zużycia rzeczy.
Rękojmia przy zakupie rzeczy używanych przez Internet
Przedmioty używane objęte są odpowiedzialnością z tytułu rękojmi również w przypadku sprzedaży internetowej, i to niezależnie czy rzecz została zakupiona od osoby fizycznej czy od przedsiębiorcy.
Zakup rzeczy używanej od przedsiębiorcy
Powyżej opisana sytuacja dotyczy rzecz używanych kupowanych od osoby fizycznej. Jeżeli rzecz używaną kupujemy od przedsiębiorcy, to sprzedawca nie odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową, gdy kupujący w chwili zawarcia umowy o tej niezgodności wiedział lub, oceniając rozsądnie, powinien był wiedzieć. Tutaj również odpowiedzialność przedsiębiorców zależy od stopnia zużycia towaru i wiedzy kupującego o towarze. Kupujący może żądać w przypadku rzeczy używanych jedynie ich naprawę a nie wymianę na towar nowy.
Możliwość odstąpienia od umowy przy zakupie przez Internet
W przypadku zawarcia umowy sprzedaży przez Internet kupujący ma prawo od umowy odstąpić bez podania przyczyny. Możliwość odstąpienia ograniczona jest jednak 10-dniowym, a w szczególnych przypadkach 3-miesięcznym terminem. Okoliczność, że rzecz zakupiona przez Internet była używa nie ma znaczenia dla możliwości odstąpienia od umowy z zachowaniem wskazanych powyżej terminów.
Tagi: rękojmia

