Na czym polega ubezwłasnowolnienie?

Kategoria: Prawo cywilne
Autor: Artykuł sponsorowany
Data: 19-07-2024 r.

Każda osoba uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych wraz z osiągnięciem pełnoletności. Wcześniej, po ukończeniu 13 roku życia, każda osoba uzyskuje tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Omawiane w niniejszym artykule ubezwłasnowolnienie polega na ograniczeniu lub pozbawieniu zdolności do czynności prawnych, w zależności od tego czy będzie to ubezwłasnowolnienie całkowite czy częściowe. W artykule przybliżamy tematykę ubezwłasnowolnienia, opisujemy jak przebiega procedura sądowa oraz w jakich przypadkach może ono zostać orzeczone.

Kiedy i wobec kogo może zostać orzeczone ubezwłasnowolnienie?

Wszelkie kwestie dotyczące ubezwłasnowolnia zostały zawarte w Kodeksie cywilnym oraz Kodeksie postępowania cywilnego. Jak stanowi art. 13 Kodeksu cywilnego osoba, która ukończyła lat trzynaście może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli na skutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem.

 

Ubezwłasnowolnienie częściowe może zostać orzeczone przez sąd wobec osoby pełnoletniej, której z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych (w szczególności pijaństwa lub narkomanii), jest potrzebna pomoc w prowadzeniu jej spraw, a nie zostało wobec niej orzeczone ubezwłasnowolnienie całkowite.

Do jakiego sądu składa się wniosek o ubezwłasnowolnienie?

Procedura związana z ubezwłasnowolnieniem jest dwuetapowa. Najpierw o ubezwłasnowolnieniu orzeka właściwy miejscowo sąd okręgowy, a następnie sąd opiekuńczy ustanawia dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie opiekuna prawnego, a dla osoby ubezwłasnowolnione częściowo – kuratora.

Postępowanie o ubezwłasnowolnienie toczy się w trybie nieprocesowym i każdorazowo inicjowane jest na wniosek. Osobami uprawionymi do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie są małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, jej krewni w linii prostej, rodzeństwo oraz przedstawiciel ustawowy. Jak widać, ustawodawcza dość wąsko zakreślił krąg osób legitymowanych do wystąpienia z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie.

W piśmie inicjującym postępowanie, wnioskodawca powinien opisać sytuację, która w jego ocenie powinna skutkować ubezwłasnowolnieniem. Powinien także wskazać m.in.:

- kogo dotyczy wniosek wraz z danymi tej osoby,

- stopień pokrewieństwa pomiędzy sobą a osobą, której dotyczy wniosek,

- czy wnosi o orzeczenie ubezwłasnowolnienia całkowitego czy częściowego.

Osoba, której dotyczy wniosek, w trakcie postępowania zostanie wysłuchana przez sąd. Następnie, biegli dwóch specjalności z zakresu psychiatrii lub neurologii oraz psychologii sporządzą opinię co do stanu zdrowia osoby, której dotyczy wniosek.

Czas trwania postępowania o ubezwłasnowolnienie przed sądem okręgowym wynosi z reguły kilka miesięcy.

Ustanowienie opieki lub kurateli

Jeżeli sąd okręgowy postanowi ubezwłasnowolnić daną osobę, to po uprawomocnieniu się tego orzeczenia, akta sprawy przesyłane są do sądu opiekuńczego, w celu ustanowienia dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie – opiekuna prawnego, a dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo – kuratora.

Procedura ubezwłasnowolnienia jest wymagająca i może nastręczać wielu trudności, dlatego warto już na samym początku skorzystać z pomocy, jaką mogą w tym zakresie zapewnić radcowie prawni z Kancelarii Prawnej Szeffner Wspólnicy, mieszczącej się w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej (tuż przy wejściu na stację Świętokrzyska). Doświadczeni radcowie prawni mogą wspomóc na każdym etapie postępowania o ubezwłasnowolnienie, w tym sporządzić profesjonalny wniosek oraz zapewnić reprezentację w toku postępowania. Warto rozważyć powierzenie prowadzenia sprawy o ubezwłasnowolnienie radcom prawym również w uwagi na duże obciążenie emocjonalne jakie związane jest w tym postępowaniem. Regułą jest bowiem, że dotyczy ono zawsze osób nam najbliższych. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę:https://kancelaria-szeffner.pl/oferta/sprawy-o-ubezwlasnowolnienie.

Obowiązki opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej

 Głównym obowiązkiem opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej jest sprawowanie nad nią opieki oraz zarząd jej majątkiem, o ile go posiada. Opiekun prawny osoby ubezwłasnowolnionej zobowiązany jest – w terminach przewidzianych przez sąd – do składania sprawozdań z opieki.

Wraz z ubezwłasnowolnieniem całkowitym, dana osoba traci zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że nie może samodzielnie stanowić o swojej osobie i swoim majątku. W tych wszystkich kwestiach osobą decydującą będzie właśnie opiekun prawny. Opiekun prawny może zastępować swojego podopiecznego w urzędach i innych instytucjach, może również decydować – w porozumieniu z lekarzem prowadzącym – o sposobie leczenie osoby ubezwłasnowolnionej.

Jeżeli są Państwo w sytuacji, w której muszą rozważyć ubezwłasnowolnienie, a pozostały kwestie, które są dla Państwa wątpliwe, bądź nie czują się Państwo na siłach, aby samodzielnie przejść przez postępowanie o ubezwłasnowolnienie, to zapraszamy do kontaktu: https://kancelaria-szeffner.pl/kontakt.

Artykuł został przygotowany we współpracy z: https://kancelaria-szeffner.pl.

Artykuł sponsorowany

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43175 )
Array ( [docId] => 43175 )