Niektóre przedsiębiorstwa zajmujące się finansowaniem zakupu maszyn i urządzeń oraz leasingiem i udzielaniem pożyczek dla podmiotów gospodarczych i osób fizycznych, oferują w ramach kompleksowej usługi pożyczki, wiele elementów składowych tej usługi, za które pobierane są opłaty dodatkowe. Mowa tu np. o opłatach przygotowawczych, opłatach za restrukturyzację pożyczki itp. Nie wszyscy przedsiębiorcy posiadają odpowiednią wiedzę na temat tego, które ze wspomnianych opłat dodatkowych są zwolnione z VAT.
Zwolnienie z VAT dodatkowych opłat od udzielonej pożyczki
W skład kompleksowej usługi udzielenia pożyczki wchodzi wiele elementów. Wśród nich jest przygotowanie umowy, badanie zdolności kredytowej i dokumentacji oraz różnego rodzaju opłaty dodatkowe. Niektóre z tych dodatkowych opłat są zwolnione z VAT.
Według interpretacji organu skarbowego czynności pomocnicze wykonywane przy usłudze udzielenia pożyczki, polegające na przygotowaniu umowy, badaniu zdolności kredytowej i wymaganej dokumentacji, wraz z usługą zasadniczą udzielenia pożyczki, tworzą kompleksową usługę udzielania pożyczek opodatkowaną według zasad obowiązujących dla usługi zasadniczej - podlegającą zwolnieniu od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Ze zwolnienia tego korzysta także opłata przygotowawcza , która jest wynagrodzeniem za wskazane usługi pomocnicze.
Pozostałe usługi np. restrukturyzacja pożyczki, wydawanie zaświadczeń o pożyczce oraz wszelkie czynności monitujące zmierzające do odzyskania długu od pożyczkobiorcy nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej. Nie służą one wykonaniu usługi udzielania pożyczki, lecz mogą mieć charakter samoistny. Uznano więc, że nie ma podstaw do traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że czynności monitujące można co prawda uznać za czynności z zakresu zarządzania pożyczką, jednak stanowią one element odzyskiwania długu i stąd nie korzystają ze zwolnienia z VAT.
Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że opłaty za czynności monitujące (np. upomnienie pożyczkobiorcy związane z nieterminową spłatą) nie są związane z odzyskiwaniem długu, ale mają związek z zarządzaniem pożyczką.
Wyrok NSA z 25 czerwca 2014 r., I FSK 1136/13
Zobacz także:
Tagi: zwolnienie z vat, leasing, pożyczka
