Najważniejsze z planowanych zmian podzielić można na dwie grupy. Do pierwszej należą zmiany mające na celu pełniejsze dostosowanie polskich przepisów VAT do przepisów unijnych. Ma to nastąpić przez implementowanie fakultatywnych rozwiązań przewidzianych przepisami unijnymi albo przez dostosowanie polskich przepisów do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Natomiast do drugiej grupy należą zmiany, których celem jest ograniczenie nadużyć w VAT.
Zmiany w przepisach o VAT od 2015 roku
Ministerstwo Finansów chce by przedsiębiorcy, u których występuje działalność mieszana, mogli uzgadniać z naczelnikiem urzędu skarbowego wybrany sposób obliczania proporcji części działalności podlegającej VAT, jak i nieobjętą tym podatkiem. Resort szykuje też kolejne ułatwienia. Łatwiej będzie skorzystać z ulgi na złe długi.
Jedną z planowanych zmian są przepisy dotyczące odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych dla celów mieszanych. Chodzi o działalności podlegającą VAT, jak i nieobjętą tym podatkiem. Wprowadzenie tych zmian nawiązuje do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 13 marca 2008 r. w sprawie C-437/06 oraz z 8 listopada 2012 r. w sprawie C-511/10).
Najważniejsze zmiany w tym zakresie to:
- wprowadzenie możliwości uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego wybranego przez podatnika sposobu obliczania proporcji,
- doprecyzowanie zasad postępowania w przypadku zmiany zakresu wykorzystywania zakupionych towarów i usług do działalności podlegającej VAT (korekta),
- upoważnienie ministra finansów do określenia przykładowych sposobów obliczenia proporcji w celu odliczania tego podatku w sytuacji gdy towary i usługi są wykorzystywane zarówno do działalności podlegającej VAT, jak i działalności nieobjętej VAT.
Projekt przewiduje ponadto wprowadzenie przepisu wyłączającego obowiązek korekty VAT przez dłużnika będącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji (po upłynięciu określonego okresu rozliczeniowego). Obecnie przyjmuje się, że w takich przypadkach korekta jest konieczna.
Kolejna zmiana przewiduje uchylenie przepisu wyłączającego możliwość stosowania ulgi na złe długi w przypadkach, gdy pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem istnieją powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy.
Ministerstwo Finansów chce by zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2015 r.
Zobacz także:
