Zaliczki WDT objęte 0% stawką VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 27-11-2012 r.

Stawka VAT 0%, którą stosuje się dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ma również zastosowanie dla zaliczek na WDT. Potwierdzają to również organy podatkowe. Należy jednak pamiętać o spełnieniu kilku warunków.

Zgodnie z ustawą o VAT, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%.

Stawka VAT 0% tylko po spełnieniu określonych warunków

Możliwość zastosowania stawki 0% VAT przewidziano pod warunkiem, że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Uznaje się, że stawka 0% VAT ma zastosowanie również do zaliczki zapłaconej na poczet WDT po spełnieniu powyżej wymienionych warunków. Potwierdza to stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji podatkowej z 31 lipca 2008 r., nr IPPP1-443-892/08-5/IZ.

 

Stawka VAT 0% dla zaliczki bez dokumentów wywozu

Jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów podatnik otrzymał zaliczkę, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej jej otrzymanie.

W przypadku zaliczek otrzymanych przed dokonaniem WDT można zastosować 0% stawkę podatku, mimo faktu, iż w momencie otrzymania przedmiotowych zaliczek i powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu podatnik nie będzie w posiadaniu dokumentów potwierdzających wywóz towaru poza terytorium kraju. Stanowisko takie zajęli m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji podatkowej z 22 września 2008 r., nr ITPP2/443-538b/08/MD.

Podstawa prawna:

  • art. 20 ust. 3, art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) - uptu.

Autor: Jakub Rychlik

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31287 )
Array ( [docId] => 31287 )