Do przychodów nie zalicza się natomiast pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
Zaliczki ewidencjonowane na kasie fiskalnej można ująć w księdze
Generalnie zaliczka otrzymana na poczet sprzedaży towarów nie stanowi przychodu podatkowego z chwilą jej otrzymania. W związku z tym nie podlega ewidencji w księdze podatkowej. Fakt otrzymania zaliczki przed wydaniem towaru nie jest jednoznaczny z uregulowaniem należności. Zaliczkę wyróżnia bowiem to, że nie ma ona charakteru definitywnego, jest wpłacana „z góry” i stanowi zabezpieczenie wykonania umowy.
Tym samym zaliczka nie stanowi przychodu podatkowego w momencie jej wpływu na rachunek bankowy czy kasy podatnika. Wzmiankę o niej można natomiast zamieścić w kolumnie 16 Uwagi. Zgodnie z punktem 17 objaśnień do księgi podatkowej stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów kolumna 16 księgi może być m.in. wykorzystywana do wpisywania pobranych zaliczek. Co istotne, wynikające z tej kolumny zapisy nie są uwzględniane przy ustalaniu dochodu.
Zauważyć jednak należy, że od 2015 roku pojawiła się możliwość ujmowania zaliczek zarejestrowanych na kasie fiskalnej jako przychodów podatkowych. Skoro na potrzeby VAT, otrzymana zaliczka podlega opodatkowaniu w dacie jej otrzymania, to najczęściej na przełomie miesiąca podatnik musiał odrębnie rozliczać obrót kasowy do celów VAT i podatku dochodowego.
Według nowych rozwiązań od 1 stycznia 2015 r. w pewnych okolicznościach w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas rejestrujących zgodnie z przepisami ustawy o VAT, za datę powstania przychodu w podatku dochodowym uważać się będzie dzień pobrania wpłaty.
Podatnik, który zdecyduje się na wybór tej formy rozliczenia, zobowiązany będzie w terminach do tego przewidzianych do zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego zarówno o jej wyborze, jak i o rezygnacji z tego sposobu ustalania przychodu. Taką formę rozliczania przychodów podatnicy, którzy już ewidencjonują przychody przy zastosowaniu kasy rejestrującej, mają obowiązek zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia roku podatkowego.
Natomiast dla podatników rozpoczynających ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej ostatecznym terminem zgłoszenia tej formy rozliczania jest 20. dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli rejestrację obrotów na kasie fiskalnej. Wybór tej formy rozliczania dotyczy także lat następnych, jeśli podatnik do 20 stycznia roku następnego z niej nie zrezygnuje.
- art. 14 1j–1l oraz ust. 3 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
- pkt 17 objaśnień do księgi podatkowej stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2014 r. poz. 1037).
Zobacz także:
Tagi: kasa fiskalna, pkpir
