Ministerstwo Finansów deklaruje, że jej używanie jest bardzo intuicyjne. Żeby zacząć, wystarczy się zalogować za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisem zaufanym. Podmioty niebędące osobami fizycznymi mogą wykorzystać pieczęć kwalifikowaną.
Wystartowała aplikacja do e-Faktur
Na oficjalnej stronie podatki.gov można już znaleźć Aplikację Podatnika KSeF, służącą do wystawiania e-Faktur. Od 17 maja można z niej korzystać do wystawiania faktur, które stają się częścią porządku prawnego. To już nie są testy.
Wersja produktowa
Najważniejszą funkcjonalnością udostępnionej aplikacji jest oczywiście wystawianie i odbieranie faktur elektronicznych.
Ważne: Korzystanie z wersji produkcyjnej, to wprowadzanie faktur do obiegu prawnego.
Z aplikacji można także korzystać anonimowo. Bez logowania każdy będzie mógł podejrzeć fakturę, po podaniu jej indywidualnych cech, a także zweryfikować status wysyłki. Resort umożliwia nadal korzystanie z wersji testowych, aby podatnicy mogli się zapoznać z nową formą wystawiania i odbierania faktur.
Zobacz także: Komisja Europejska mówi "tak" obowiązkowym e-fakturom
Obowiązkowy system e-Faktur
Zgodnie z zapowiedziami, od 2023 r. e-Faktura będzie obowiązkowa dla przedsiębiorców, niezależnie czy będą oni czynnymi podatnikami VAT, czy będą z tego podatku zwolnieni.
Ważne: Zgodnie z przepisami faktura tzw. proforma nie jest uznawana za fakturę w rozumieniu ustawy o VAT, zatem jej wystawienia nie przewidziano w KSeF.
Jeśli podatnik stwierdzi pomyłkę w wystawionej fakturze, to niezależnie od miejsca tej pomyłki zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej. Do czasu gdy e-Faktury będą dobrowolne, będzie też możliwość wystawiania noty korygującej poza systemem KSeF.
Od tego momentu zbędna stanie się faktura papierowa. Póki co nabywca ma jeszcze prawo wymagać wystawienia faktury w formie papierowej bądź elektronicznej. Kiedy e-Faktury staną się obowiązkowe będzie można je wystawiać również dla osób fizycznych, które nie są przedsiębiorcami. Za pomocą aplikacji, m.in. poprzez anonimowy dostęp będą mogły korzystać z faktur. Niezależnie od tego, czy nabywcą jest osoba fizyczna czy inny przedsiębiorca - sprzedawca nie będzie miał możliwości zweryfikować, czy faktura została pobrana przez nabywcę.
Od momentu w którym e-Faktury będą obowiązkowe, podatnik nie będzie miał możliwości wystawienia faktury poza systemem. W przypadku awarii systemu, bądź innych problemów technicznych, faktura nie będzie mogła zostać wystawiona.
Zobacz także: Faktury ustrukturyzowane (KSeF)
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
Tagi: e-faktura, faktura elektroniczna, system e-faktur, KSeF,
