Organ podatkowy stwierdził, że w przypadku gdy samochód będzie wykorzystywany przez prezesa spółki zarówno do czynności opodatkowanych w ramach dotychczasowej działalności gospodarczej spółki i jednocześnie, będzie przeznaczony na wynajem dla celów własnych prezesa – spółka nie ma prawa do pełnego odliczenia VAT z faktur dotyczących rat leasingowych.
Wynajem auta nie zawsze pozwala na 100% odliczenie VAT
W sytuacji, gdy spółka odpłatnie wynajmuje auto prezesowi a najem nie jest elementem jej działalności gospodarczej – wówczas nie ma prawa do odliczenia pełnego VAT zawartego w ratach leasingowych. To wnioski z wyroku WSA w Poznaniu w sprawie o sygn. akt I SA/Po 398/15.
Dzieje się tak dlatego, że nie istnieje wówczas nadzór nad używaniem samochodu w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, a wynajem pojazdu nie stanowi elementu podstawowej działalności spółki.
Tego samego zdania był WSA w Poznaniu, do którego sprawa trafiła. Sąd przypomniał, że określone przez podatnika zasady używania pojazdów muszą obiektywnie potwierdzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej i nie ma możliwości jego prywatnego użytku.
Wynajem w PKD firmy ma znaczenie
Sąd przypomniał, że w art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy o VAT ustawodawca wyraźnie zastrzegł, że oddanie pojazdu w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, nie wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, jeżeli oddanie w odpłatne używanie pojazdu stanowi przedmiot działalności podatnika. A ponieważ wynajem pojazdu nie stanowi elementu podstawowej działalności spółki, to nie ma ona prawa do odliczenia całego podatku od towarów i usług.
Art. 86a ust. ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: samochód, samochód służbowy
