Jeśli sprzedaż energii ma miejsce na terenie kraju, VAT naliczałby dostawca, niezależnie od tożsamości nabywcy. Jeśli dostawcą byłby podmiot zagraniczny musiałby się zarejestrować do celów VAT na terenie kraju. W transakcjach zagranicznych rozliczenie VAT przez nabywcę następuje w kraju, do którego energia została transferowana (miejsce przeznaczenia). Sprzedawca z kolei miałby prawo do zastosowania stawki 0% zarówno w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, jak i w eksporcie, o ile spełniłby określone obowiązki dokumentacyjne.
VAT od sprzedaży energii elektrycznej
Większość podmiotów działających w sektorze energetycznym na co dzień dokonuje transakcji o charakterze międzynarodowym. Podmioty międzynarodowe coraz częściej dokonują sprzedaży energii pomiędzy sobą. Ponieważ czynność ta dla VAT stanowi dostawę towarów, zgodnie z ogólnymi zasadami VAT powinna być rozliczana zgodnie z zasadami przewidzianymi dla transakcji towarowych.
Zgodnie z art. 38 i art. 39 dyrektywy VAT oraz art. 22 ust. 1 pkt 5 i pkt 6 ustawy o VAT, opodatkowanie w miejscu, gdzie kontrahent ma siedzibę (bądź stałe miejsce prowadzenia działalności), ma zastosowanie do transakcji spełniającej łącznie poniższe warunki:
- przedmiotem transakcji jest energia elektryczna w systemie elektroenergetycznym, energia cieplna lub chłodnicza przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej;
- nabywcą jest podmiot będący podatnikiem, zgodnie z art. 15 ustawy o VAT, bądź inny podmiot, z założenia niebędący ostatecznym konsumentem energii;
- głównym celem nabywcy jest nabywanie ww. energii i jej odsprzedaż w systemach lub sieciach dystrybucji;
- własne zużycie ww. energii u nabywcy jest nieznaczne.
Jeśli sprzedawca energii nie posiada siedziby (stałego miejsca prowadzenia działalności) w Polsce, dostawy realizowane na rzecz polskiego dystrybutora – podatnika VAT, obligują go jako nabywcę do rozliczenia podatku należnego i naliczonego zgodnie z właściwymi stawkami VAT w myśl zasady reverse charge mechanizm (RCM). Nie ma przy tym znaczenia, czy dystrybutor jest podmiotem unijnym, czy też pochodzi z kraju trzeciego.
Zobacz także:
