W transakcji łańcuchowej muszą brać udział co najmniej trzy podmioty, tj. dostawca, który sprzedaje towar na rzecz pośrednika, co najmniej jeden pośrednik będący jednocześnie nabywcą i dostawcą towaru oraz ostateczny odbiorca.
Ustalenie transakcji ruchomej warunkuje określenie stawki VAT
Transakcja łańcuchowa występuje wtedy, gdy ten sam towar jest przedmiotem kilku następujących po sobie dostaw, jednak transportowany jest raz bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatecznego odbiorcy. W łańcuchu dostawy tylko jedna transakcja może zostać uznana za eksport towarów bądź wewnątrzwspólnotową dostawę oraz korzystać z preferencyjnego opodatkowania.
Specyfika opodatkowania transakcji łańcuchowej polega na tym, że mimo braku faktycznego wydania towaru kolejno pomiędzy wszystkimi podmiotami biorącymi udział w transakcji uznaje się, że każdy z tych podmiotów dokonał dostawy towarów. Jednak tylko jedna z nich może być uznana za dostawę towarów transportowanych lub wysyłanych (tzw. dostawa ruchoma). Wszystkie dostawy poprzedzające dostawę ruchomą uważa się za dokonane w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów, a wszystkie dostawy następujące po dostawie ruchomej uważa się za dokonane w miejscu zakończenia transportu towarów.
Mimo braku regulacji co do zasad przypisania dostawy ruchomej, gdy jego organizacją (zleceniem i opłaceniem) zajmuje się w całości pierwszy lub ostatni podmiot w łańcuchu, w tym zakresie wśród polskich organów podatkowych wykształciła się dość spójna praktyka. Jeśli pierwszy dostawca w łańcuchu jest odpowiedzialny w całości za przewóz towaru od siebie do ostatecznego nabywcy, to dokonywana przez niego dostawa na rzecz pierwszego pośrednika jest dostawą ruchomą opodatkowaną w kraju rozpoczęcia wysyłki towarów. W przypadku gdy to ostateczny nabywca sam zajmuje się odbiorem i przewozem towaru od pierwszego sprzedającego w łańcuchu do miejsca przeznaczenia, to transport zawsze będzie przypisany do dostawy dokonanej przez ostatniego pośrednika na rzecz ostatecznego nabywcy.
Natomiast w przypadku gdy to jeden z pośredników jest odpowiedzialny za transport towaru, przypisanie wysyłki do dokonywanej przez niego sprzedaży musi wynikać z warunków dostawy.
Zobacz także:
Tagi: stawki vat, transakcje łańcuchowe
