Usługi radiowo-telewizyjne rozlicza się w kraju konsumenta

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Bogdan Świąder
Data: 26-04-2015 r.

Od 1 stycznia 2015 zmieniły się zasady rozliczania usług radiowych i telewizyjnych. Teraz są one rozliczane w państwie odbiorcy z UE. Wprowadzony system MOSS nie wymaga rejestracji w kraju konsumpcji usługi.

Nowe przepisy w ustawie o VAT, które obowiązują od 1 stycznia 2015 r., zmieniły zasady określania miejsca świadczenia dla usług elektronicznych, nadawczych (radio, telewizja) oraz telekomunikacyjnych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT.

Miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych na rzecz konsumentów jest obecnie miejsce ich konsumpcji. Ma to znaczenie dla świadczenia powyższych usług przez podmioty spoza państwa odbioru usług. Nowelizacja ustawy o VAT implementuje przepisy unijnej dyrektywy Rady 2008/8/WE i ma na celu urealnić podstawową zasadę, tj. opodatkowania w miejscu zamieszkania nabywcy.

Nowelizacja wprowadziła nowy sposób rozliczeń przez zmodyfikowanie art. 28k ustawy o VAT. Stanowił on, że w przypadku świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami usług:

  • telekomunikacyjnych,
  • nadawczych,
  • elektronicznych

– miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Podatnicy – usługodawcy tego typu usług rozliczają VAT w systemie małego punktu kompleksowej obsługi, tzw. system mini one stop shop – MOSS. Umożliwia on podatnikom VAT rozliczenie usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej w kraju, w którym posiadają numer identyfikacyjny. System ten ma charakter fakultatywny i stanowi środek upraszczający, gdyż podatnicy mogą uniknąć rejestracji w każdym państwie członkowskim konsumpcji.

Podstawowym celem owej procedury jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych usługodawców wiążących się z koniecznością rejestracji w każdym państwie członkowskim, w którym siedzibę ma usługobiorca.

Podatnik zarejestrowany w małym punkcie kompleksowej obsługi w danym kraju UE składa drogą elektroniczną kwartalną deklarację VAT z wyszczególnieniem usług wraz z należną kwotą VAT. Następnie państwo to przekazuje te deklaracje wraz z zapłaconym podatkiem do państw członkowskich konsumpcji za pośrednictwem bezpiecznej sieci komunikacyjnej.

Mały punkt kompleksowej obsługi jest fakultatywny dla podatników. Decydując się na korzystanie z niego, podatnik musi jednak stosować go w odniesieniu do wszystkich państw członkowskich konsumpcji.

Bogdan Świąder, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37169 )
Array ( [docId] => 37169 )