Szwedzki podatnik David Hedqvist uzyskał pozytywną decyzję komisji prawa podatkowego stwierdzającą, że transakcje bitcoin są zwolnione z VAT. Została ona zakwestionowana przez szwedzki organ podatkowy. Urząd twierdził, że transakcje te nie są objęte zwolnieniem przewidzianym w dyrektywie VAT. Sprawa trafiła do sądu, który skierował ją do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Unijny trybunał uznał prawo do zwolnienia z VAT wirtualnej waluty bitcoin
Podatnicy, którzy wymieniają tradycyjne waluty na funkcjonujące w Internecie jednostki bitcoin, powinni być zwolnieni z VAT. Tak stwierdził TSUE w wyroku z 22 października 2015 r. w sprawie Skatteverket przeciwko David Hedqvist (sygn. akt C-264/14).
Trybunał uznał, że transakcje wymiany tradycyjnych walut na wirtualne jednostki z bitcoin (i odwrotnie), stanowią świadczenie usług dokonywane odpłatnie w rozumieniu dyrektywy VAT. Wynika to z tego, że składają się one z wymiany różnego sposobu płatności oraz istnieje bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą przez podatnika i otrzymywanym przez niego wynagrodzeniem. Istnieje różnica między (z jednej strony) ceną, po której kupuje waluty a (z drugiej strony) ceną, po jakiej sprzedaje je swoim klientom.
Transakcje te są zwolnione z VAT, na podstawie przepisu dotyczącego transakcji związanych z obrotem walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy.
Omawiany wyrok spowoduje, że bitcoin może stać się prawdziwą alternatywą dla walut krajowych funkcjonujących w obrocie. Jest też szansą na wzrost zaufania do przyjęcia waluty cyfrowej w powszechnym użyciu przez platformy płatnicze. Orzeczenie, które zapadło przed trybunałem spowoduje z pewnością większą pewność, co do zasad opodatkowania i obrotu w walutach wirtualnych w UE.
Art. ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: rynek walutowy
