W takiej sytuacji obowiązek podatkowy w Polsce nie powstanie. Trzeba pamiętać, że miejscem świadczenia usług transportu towarów dla podatnika posiadającego m.in.: siedzibę:
Transport towarów może być objęty szczególnym miejscem świadczenia
Przedsiębiorcy wykonujący usługi transportowe mają problem z prawidłowym ich rozliczaniem. Przykładem takiej sytuacji jest usługa transportu krajowego na zlecenie zagranicznego przewoźnika np. z Estonii. Gdzie w tym przypadku powstanie obowiązek podatkowy?
- na terytorium kraju (jeżeli transport jest wykonywany w całości poza terytorium UE) – jest terytorium znajdujące się poza terytorium UE,
- na terytorium państwa trzeciego – jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju – jest terytorium kraju.
Miejscem świadczenia usług transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich wykonywanych dla podmiotów niebędących podatnikami jest tam, gdzie transport towarów się rozpoczyna.
Jeśli żaden z tych przypadków nie występuje w danej sytuacji, to trzeba zastosować ogóle zasady określania miejsca świadczenia usług na rzecz innego podatnika. W konsekwencji usługa powinna zostać rozliczana w kraju siedziby nabywcy, gdyż przewoźnik (w założeniu z Estonii), zapewne posiada status podatnika VAT. W konsekwencji odniesieniu to tej usługi obowiązek podatkowy w Polsce nie powstanie.
Art. 28b ust. 1, art. 28f ust. 1a i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Zobacz także:
