Przedstawiony projekt nowej ustawy o VAT wprowadza całkowicie odmienną systematykę tego aktu i przewiduje wiele zmian, które będą miały istotny wpływ na działalność niemal każdego podatnika. Projektodawcy chcą, aby zmiany weszły w życie wraz z początkiem 2016 roku. Jeśli faktycznie weszłaby w życie nowa ustawa o VAT, to rozwiązaniem szczególnie niebezpiecznym dla podatników jest bardzo szeroka formuła solidarnej odpowiedzialności (w przypadku transakcji o wartości co najmniej 100.000 zł w danym miesiącu).
Szeroka formuła solidarnej odpowiedzialności ucieszy oszustów
Planowana nowa ustawa o VAT wprowadza rozwiązania, które zasługują na krytykę. Szczególnie niebezpieczne dla podatników będzie wprowadzenie praktycznie bezwarunkowej odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania z tytułu VAT sprzedawców.
Komentarz eksperta
Nowe regulacje mają wprowadzić zasadę, że solidarna odpowiedzialność VAT (czyli obowiązek zapłaty podatku za sprzedawcę), nie jest ograniczona do przypadku, gdy nabywca wiedział lub miał uzasadnione podstawy, aby podejrzewać kontrahenta o oszustwa podatkowe. Odpowiedzialność solidarna dotyczy również innych niż oszustwa przypadków braku zapłaty podatku przez sprzedawcę.
Przykład: Nowe zasady odpowiedzialności solidarnej
Podatnik nabył znaczną ilość towaru opodatkowanego stawką 8% VAT od kontrahenta. Po pewnym czasie organ podatkowy zakwestionował prawidłowość zastosowania tej stawki przez kontrahenta uznając, że właściwa dla tej transakcji jest stawka zasadnicza 23%. W związku z tym wydał decyzję sprzedawcy i nakazał zapłatę zaległości podatkowej. Sprzedawca, nie godząc się ze stanowiskiem fiskusa złożył odwołanie do dyrektora Izby Skarbowej i na tym etapie nie dokonał płatności zaległości podatkowej, która zdaniem organów podatkowych wystąpiła. W konsekwencji organ podatkowy wydał nabywcy decyzję o zapłatę zaległości podatkowej sprzedawcy, na podstawie przepisów dotyczących solidarnej odpowiedzialności.
Zobacz także:
