Problem: Przedsiębiorca świadczy usługi zarówno jako podwykonawca. Sam też ma swoich podwykonawców. Kto według ustawy o VAT powinien wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem, a kto fakturę z 23% VAT?
Świadczysz usługi jako wykonawca i podwykonawca? Co z fakturą?
Przedsiębiorca, który jest podwykonawcą, wystawia fakturę „odwrotne obciążenie” bez VAT. Jeżeli fakturuje jako wykonawca, na rzecz inwestora, to wystawia fakturę z właściwą stawką VAT.
Wyjaśnienie doradcy podatkowego: Odwrotne obciążenie w tego rodzaju usługach jest wprawdzie związane z podmiotem „podwykonawcy”, ale tego trzeba definiować przedmiotowo – tj. przez to, co robi w ramach danej usługi.
Można być zatem zarówno wykonawcą, jak i podwykonawcą, w zależności od okoliczności. Jeżeli zatem jesteśmy podwykonawcą w danym stosunku prawnym (rodzącym obowiązek wystawienia faktury), to wystawimy fakturę „odwrotne obciążenie” bez VAT. Jeżeli natomiast fakturujemy jako wykonawca, na rzecz inwestora, to wówczas jest to faktura z właściwą stawką VAT (np. 23%, ale może też być 8%).
WSKAZÓWKI TWOJEGO DORADCY PODATKOWEGO
- Przepisy nie zabraniająbycia wykonawcą, jak i podwykonawcą.
- Jeżeli jesteś podwykonawcą, to wystawiasz fakturę „odwrotne obciążenie” bez VAT. Jeżeli fakturujesz jako wykonawca, na rzecz inwestora, to wystawiasz fakturę z właściwą stawką VAT.
Art. 17 ust. 1 pkt 8, art. 146a pkt 1 i 2 w zw. z art. 41 ust. 1, 2 i 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: faktura
