Przekształcenie działalności gospodarczej przedsiębiorcy w spółkę kapitałową nie powoduje u osoby fizycznej konieczności sporządzenia remanentu likwidacyjnego ani sporządzenia spisu z natury towarów na dzień przekształcenia w spółkę kapitałową. Przedsiębiorca przekształcany nie ma obowiązku złożenia do urzędu skarbowego spisu z natury na dzień przekształcenia oraz naliczenia i odprowadzenia VAT od towarów, wyposażenia, środków trwałych nabytych przez przedsiębiorcę przed dokonaniem przekształcenia, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a które były w posiadaniu przedsiębiorcy na dzień dokonania przekształcenia.
Sukcesja w VAT i CIT przy przekształceniu działalności w spółkę
Powstała z przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowa spółka z o.o. wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie następuje jednak pełna sukcesja podatkowa, nie obejmuje ona bowiem zobowiązań, a jedynie prawa.
Możliwość otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym określona w przepisach ustawy o VAT jest prawem podatnika, tym samym spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy (osoby fizycznej) wstępuje w tym zakresie w prawa przedsiębiorcy.
W przypadku podatku dochodowego należy pamiętać, że w wyniku przekształcenia zmienia się forma prawna i przedsiębiorca z osoby fizycznej staje się osobą prawną. A zatem spółka z o.o. staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W konsekwencji podlega przepisom ustawy o CIT, a w zakresie sukcesji praw wynikających z przepisów prawa podatkowego może w obrębie podatku dochodowego kontynuować zaliczanie wydatków do kosztów uzyskania przychodów, które są rozliczane w czasie. Dotyczy to zatem wydatków, które choć zostały poniesione przez przedsiębiorcę, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów dopiero w okresie, gdy działalność kontynuuje przekształcona spółka z o.o.
Należy także zauważyć, że w przypadku postępowania kontrolnego za okres sprzed przekształcenia, za określone ewentualne zobowiązanie podatkowe odpowiada przekształcany przedsiębiorca całym swoim majątkiem. Natomiast powstała z przekształcenia spółka z o.o. będzie odpowiadać jedynie subsydiarnie (pomocniczo) i to dopiero na podstawie decyzji organu podatkowego, jeżeli egzekucja z majątku prywatnego byłego przedsiębiorcy okazałaby się nieskuteczna.
Zobacz także:
