Podatniczka rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej 1 września 2012 r. i ewidencjonowała sprzedaż na kasie rejestrującej. Z kolei od 1 grudnia 2014 r. do 31 października 2015 r. osoba ta zawiesiła biznes. Następnie od 1 listopada 2015 r. wznowiła działalność, a 30 listopada 2015 r. zlikwidowała. Wątpliwości dotyczyły tego, czy trzeba zwrócić ulgę na kasę. Kobieta twierdziła, że nie.
Sprawdź, kiedy będziesz musiał zwrócić ulgę na zakup kasy
Jeśli okres używania kasy rejestrującej nie przekracza trzech lat – to odliczoną wcześniej ulgę podatnik musi zwrócić. Do tego okresu nie wlicza się zawieszenia działalności gospodarczej. Potwierdził to fiskus w interpretacji indywidualnej nr ITPP1/4512-1118/15/AJ.
Jej zdaniem suma okresów używania kasy wyniosła ponad trzy lata i nie ma obowiązku zwrotu 700 zł. Innego zdania był jednak organ podatkowy, który uznał, że suma okresów używania kasy rejestrującej – przed zawieszeniem działalności gospodarczej i po wznowieniu tej działalności – wynosi 2 lata i 1 miesiąc, a zatem nie przekracza okresu trzech lat.
W konsekwencji, skoro podatniczka zaprzestała używania kasy rejestrującej przed upływem trzyletniego okresu jej używania, to ma obowiązek zwrotu otrzymanej kwoty ulgi z tytułu poniesionych wydatków na zakup przedmiotowej kasy rejestrującej.
KOMENTARZ EKSPERTA
W przypadku wystąpienia w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania określonych przepisami zdarzeń, podatnicy zobowiązani są do zwrotu ulgi na zakup kas. Do zdarzeń tych należy m.in.: zaprzestanie używania kas rejestrujących oraz zaprzestanie działalności.
Trwały charakter zaprzestania używania kas rejestrujących
Przyjmuje się przy tym, że do zaprzestania używania kas rejestrujących dochodzi wówczas, gdy zaprzestanie używania kas rejestrujących ma charakter trwały, definitywny. Dlatego też zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania nie skutkuje, co do zasady, utratą prawa do ulgi na zakup kas. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 grudnia 2008 r. nr IPPP2/443-1445/08-2/AZ, czy interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 października 2012 r., nrITPP1/443-893/12/AJ).
Musi dojść do wznowienia działalności
Jest tak pod warunkiem, że podatnik wznowił wykonywanie działalności gospodarczej (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 marca 2013 r., nr IBPP3/443-1396/12/AŚ).
Warunek ten był w stanie faktycznym spełniony, a w konsekwencji – jak mogłoby się wydawać – wnioskująca o jej wydanie podatniczka nie utraciła prawa do ulgi na zakup kas.
Organ podatkowy uznał jednak inaczej, argumentując to tym, że prowadzenie przez podatniczkę sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej nie trwało przez trzy lata, lecz – po wyłączeniu okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej – dwa lata i jeden miesiąc. Skutkiem tego jest – zdaniem organu podatkowego – konieczność zwrotu przez Podatniczkę ulgi na zakup kas.
W mojej ocenie stanowisko to jest nieprawidłowe. Przepisy nie uzależniają bowiem zachowania prawa do ulgi na zakup kas od prowadzenia przez trzy lata sprzedaży ewidencjonowanej za jej pomocą, lecz od tego, by w okresie trzech lat (od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej) nie wystąpiło jedno z określonych przepisami zdarzeń. Gdyby prawodawca chciał uzależnić zachowanie prawa do ulgi na zakup kas od trzyletniego okresu używania kasy rejestrującej, uczyniłby to wprost.
Organ podatkowy w komentowanej interpretacji dokonał bezprawnego rozszerzenia zakresu stosowania przepisów o obowiązku zwrotu ulgi na zakup kas. Należy mieć nadzieję, że uzyskaną interpretację podatniczka zaskarżyła do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Jeżeli tak się stało, istnieje w mojej ocenie duże prawdopodobieństwo, że sąd ten uchyli komentowaną interpretację.
Jeżeli okres używania kasy rejestrującej nie przekracza trzech lat – to odliczoną wcześniej ulgę podatnik jest zobowiązany zwrócić. Zwrotu należy dokonać na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie:
1. do 25. dnia miesiąca następującego po:
a. miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie takiego zwrotu, jeżeli podatnik rozlicza podatek za okresy miesięczne,
b. kwartale, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie takiego zwrotu, jeżeli podatnik rozlicza podatek za okresy kwartalne;
2. do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu.
- Art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.),
- § 6 ust. 1, § 6 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów z 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (Dz.U. z 2013 r. poz. 163).
Zobacz także:
Tagi: kasa fiskalna
