1. Przewiduje się możliwość składania korekt JPK. Czy korekty będą polegały na raportowaniu różnic pomiędzy korygowanymi pozycjami, czy też konieczne będzie przesłanie poprawionego JPK w całości?
Sprawdź, czy możesz skorygować JPK
Jeśli rozliczana przez Ciebie firma ma obowiązek składania JPK (lub będzie musiała to robić od 1 stycznia 2017 r.) to pamiętaj, że informacje zawarte w tym zestawieniu podlegają korekcie. Poznaj odpowiedź na 3 ważne pytania związane z JPK.
Podatnicy mają możliwość składania korekt JPK. Konieczne jest jednak przesłanie poprawionego JPK w całości.
2. Ponieważ w przypadku zakupów należy podać datę wpływu faktury VAT – to co zrobić w sytuacji, gdy w systemie podatnika dla celów VAT ewidencjonowany jest dzień, w którym powstała możliwość odliczenia VAT, a który nie jest dniem wpływu faktury?
Zasady dokonywania odliczeń reguluje art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z ogólną zasadą (art. 86 ust. 10 tej ustawy) prawo do obniżenia
kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za ten okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług, powstał obowiązek podatkowy. Prawo to
powstaje w większości przypadków nie wcześniej, niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
Stosownie do art. 86 ust. 11 ustawy o VAT jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia w terminach określonych w art. 86 ust. 10, 10d i 10e – może to zrobić w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Jeśli nie zrobi tego w ww. terminach – odliczenia można dokonać poprzez korektę deklaracji za okres, w którym powstało prawo do odliczenia ale nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do odliczenia VAT.
3. Czy w JPK powinny być prezentowane faktury dokumentujące sprzedaż usług dla których miejscem świadczenia jest kraj siedziby nabywcy, tj. terytorium kraju UE i/lub terytorium kraju trzeciego?
Ustawodawca przewidział raportowanie transakcji dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju – w tym świadczenia usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT w deklaracji VAT-7. Takie transakcje powinny być raportowane w poz. 11 oraz odpowiednio poz. 12 deklaracji VAT-7. W pozycji 11 deklaracji wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego wskazanego w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT lub prawo do zwrotu nadwyżki podatku z art. 87 ust. 5 ww. ustawy. W pozycji tej nie uwzględnia się wartości dostaw towarów i świadczonych usług dokonywanych w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej poza terytorium kraju.
Ministerstwo Finansów
Zobacz także:
Tagi: jpk
