Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej interpretował przepisy dotyczące podatku od towarów i usług dla spółki, która jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Spółka podpisała umowę pożyczki z osobą, która jest jej udziałowcem, a jednocześnie zasiada w zarządzie Spółki. Pożyczka została udzielona ze środków obrotowych spółki.
Spółka udziela pożyczki członkowi zarządu - co z VAT?
Czy jeśli spółka udzieli pożyczki ze środków pieniężnych pochodzących z jej środków obrotowych, a umowa pożyczki została zawarta z osobą, którą jest udziałowcem, a jednocześnie zasiada w zarządzie spółki, to czy czynność ta jest opodatkowana podatkiem VAT?
Wysokość pożyczki została określona w złotych polskich, następnie przeliczona na euro, jednak spłata miała być wykonana w złotówkach. Oprocentowanie ustalono w oparciu o wskaźnik WIBOR powiększony o marżę. Umowa określała termin spłaty, z zastrzeżeniem możliwości potrącenia kwoty pożyczki wraz z odsetkami z przysługującej dywidendy. Opóźnienie w spłacie będzie skutkowało naliczeniem odsetek. Umowa pożyczki nie była związana z żadnym zabezpieczeniem długu. Spółka zawarła jednocześnie 3 umowy pożyczki ze wspólnikami. Pożyczka będzie generowała w spółce przychód z odsetek.
Nie jest to dla spółki pierwsza tego rodzaju umowa, już wcześniej udzieliła pożyczki wspólnikowi i drugiej członkowi zarządu.
Czy tego rodzaju umowa, polegająca na udzieleniu pożyczki będzie podlegała opodatkowaniu VAT, a jednocześnie korzystać ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług? Wnosząca o interpretację przepisów spółka, stoi na stanowisku, że czynność pożyczki podlega zwolnieniu o którym mowa we wskazanym przepisie.
Spółka - ani w umowie spółki, ani też we wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym nie ma wpisanej w zakresie swojej działalności udzielania pożyczek ani innej podobnej działalności finansowej. Umowa ma charakter poboczny względem działalności podstawowej.
Zobacz także: Pożyczka dla spółki jawnej od jej wspólnika – jak rozliczyć jej zwrot z urzędem skarbowym
Udzielanie pożyczki, która podlega oprocentowaniu, jest odpłatnym świadczeniem usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie ma przy tym znaczenia częstotliwość udzielania pożyczek, ani status nabywcy.
Ważne: Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz wskazane wyżej przepisy należy stwierdzić, że czynność udzielenia pożyczki, będzie spełniać przesłanki uznania tej czynności za podlegającą opodatkowaniu. Udzielenie bowiem pożyczki przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w związku z jej prowadzeniem, można identyfikować i zaliczać do zawodowej płaszczyzny jednostki, a więc uznać za rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług.
Zobacz także: Jak ująć w bilansie pożyczkę udzieloną innej spółce
Opisana w stanie faktycznym usługa udzielania pożyczki jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, a jednocześnie mieści się w zakresie zwolnienia od podatku określonym w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, a tym samym korzysta ze zwolnienia z VAT.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 października 2022 r. - sygn. 0111-KDIB3-1.4012.605.2022.3.WN, opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Systemu Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl
